Pierwszą polską platformę edukacyjną z otwartymi kursami internetowymi typu MOOC uruchomiono w w Warszawie. Platforma Polski MOOC jest efektem współpracy m.in. resortu nauki i Fundacji Młodej Nauki; ogłoszono również konkurs na projekty nowych kursów na platformę.
Uruchomiona we wtorek platforma oferuje kursy typu MOOC (ang. massive open online course – czyli „powszechny otwarty kurs internetowy”), przeznaczone dla wszystkich osób zainteresowanych nauką, zdobywaniem nowych kompetencji i umiejętności.
„Polski MOOC ma odpowiedzieć na potrzebę ciągłego kształcenia” – powiedział PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. „MOOC jest otwarty: zarówno umieszczanie kursów na tej platformie, jak i korzystanie z nich jest bezpłatne. To po prostu więcej nauki w codziennym życiu – do tego nauki, która przychodzi do nas, po którą łatwo jest sięgnąć i która – jestem przekonany – będzie też bardzo wysokiej jakości, bo dbają o to eksperci, którzy certyfikują kursy umieszczane na platformie” – dodał.
„Tempo rozwoju cywilizacyjnego jest dzisiaj tak gigantyczne, że za życia obecnego pokolenia studentów zniknie większość zawodów, które obecnie znamy, pojawią się dziesiątki czy setki nowych zawodów. To oznacza, że uczyć się będzie trzeba przez całe życie. Platforma Polski MOOC to odpowiedź na to wyzwanie cywilizacyjne” – podkreślił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin na nagraniu odtworzonym podczas uroczystości uruchomienia polskiej platformy.
Docelowo na platformie Polski MOOC mają znaleźć się zarówno kursy stworzone przez polskie ośrodki akademickie i instytucje związane z kształceniem na odległość, przez świat biznesu i organizacje pozarządowe. Platforma oparta jest na systemie: Open edX, stworzonym przez dwie amerykańskie uczelnie: MIT oraz Uniwersytet Harvarda. Za techniczną stronę Polskiego MOOC-a odpowiedzialny jest Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI).
Patronat nad projektem objęła również Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Jak zapewnia przewodniczący KRASP-u prof. Jan Szmidt uczelnie obejmą patronat i nadzór merytoryczny nad otwartymi kursami online. Jednocześnie mają sugerować określone rozwiązania – tak, aby jakość wirtualnej edukacji była spójna z klasycznym kształceniem akademickim na studiach stacjonarnych.
„W tym momencie dołączyliśmy do światowej czołówki – nie jest tak, że każdy kraj na świecie taką platformę posiada” – podkreśliła w rozmowie z PAP prezes Fundacji Polskiej Nauki Kinga Kurowska-Wilczyńska. „Polska platforma wyróżnia się przede wszystkim tym, że kształcimy w języku polskim – większość platform oferuje kursy w języku angielskim. Docelowo nasze polskie kursy również będą tłumaczone na język angielski – żeby promować Polskę na całym świecie” – dodała.
Póki co na platformie Polski MOOC oferowane są cztery kursy – w tym jeden przeznaczony dla twórców kursów typu MOOC. Aby powiększyć bazę kursów, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło we wtorek konkurs „Kurs na MOOC”, w ramach którego zarówno publiczne, jak i niepubliczne szkoły wyższe będą mogły składać projekty kursów e-learningowych, które mogłyby trafić na platformę Polski MOOC. Nabór wniosków potrwa od 30 listopada 2018 r. do 25 stycznia 2019 r. Budżet konkursu wynosi 10 mln zł.
Platforma Polski MOOC dostępna jest pod adresem www.polskimooc.pl
autorka: Katarzyna Florencka
Bardzo cenna wiadomość.