V Konferencja „Osoba niepełnosprawna w zatrudnieniu”

6 września 2017r odbyła się w Bydgoszczy V Konferencja „Osoba niepełnosprawna w zatrudnieniu” pod hasłem „Życie można zacząć wiele razy”.

Celem konferencji było wsparcie dla osób niepełnosprawnych oraz pracodawców przy organizowaniu i tworzeniu stanowisk pracy w aspekcie doświadczeń osób niepełnosprawnych.

Choć rynek pracy staje się coraz bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych, to trudne do pokonania bariery są po obu stronach.
Stąd pomysł zorganizowania konferencji, w której uczestniczą osoby niepełnosprawne i pracodawcy. – Aby przekazać im, jak te bariery pokonywać ze strony osób niepełnosprawnych, ale też chcemy, bo mamy też prelegentów i zaproszonych pracodawców, aby oni wskazali czego oni oczekują – tłumaczy Roman Wzorek, nadinspektor Państwowej Inspekcji Pracy w Bydgoszczy.
Osoby niepełnosprawne często boją się otworzyć przed pracodawcą, a ten z kolei obawia się, że niepełnosprawność może być przeszkodą w wypełnianiu konkretnych obowiązków.

– W naszym zakładzie pracuję dwie osoby niewidome, które bardzo dobrze radzą sobie ze swoimi obowiązkami. Pracują one w wypożyczalni sprzętu sportowego, bez problemu potrafią odnaleźć konkretny przedmiot – czy są to buty do gry w kręgle, czy są to rakiety tenisowe – zapewnia Krzysztof Fabiszewski, kierownik ZAZ w Wąbrzeźnie.

Oprócz pozyskania zaangażowanego i oddanego pracownika, który szanuje swoje miejsce pracy, zachętą do zatrudniania osób niepełnosprawnych mogą też być korzyści finansowe dla pracodawców. – Można przede wszystkim otrzymać dofinansowanie do utworzenia miejsca pracy, a z chwilą jego utworzenia można w trybie obligatoryjnym ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia – podkreśla Aleksandra Gierej, dyrektor Oddziału Kujawsko-Pomorskiego PFRON.

Współorganizatorem konferencji była Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy. Konferencja objęta została patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

mat.pras.

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial