We Wrocławiu rusza „Wrocławska Szkoła Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością” Fundacji „Potrafię Pomóc”

W kwietniu we Wrocławiu ruszy „Wrocławska Szkoła Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością”, czyli cykl praktycznych i teoretycznych warsztatów o rodzicielstwie, przygotowujących do porodu i do opieki nad dzieckiem, skierowanych do kobiet z niepełnosprawnościami oraz ich osób towarzyszących. To kolejny nowatorski projekt, który Fundacja „Potrafię Pomóc” zrealizuje dzięki wsparciu Gminy Wrocław. Dla mieszkających we Wrocławiu uczestniczek i ich osób towarzyszących zajęcia będą bezpłatne.

„Zamierzamy przełamywać stereotypy i uprzedzenia dotyczące rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami. Naszym celem jest łagodzenie lęku i niepokoju związanego z rodzicielstwem, a co za tym idzie – promowanie wartości rodziny i rodzicielstwa, pomimo niepełnosprawności kobiety – przyszłej mamy” – wyjaśnia Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”.  

Szkoła rodzenia, warsztaty edukacyjne dla kobiet planujących macierzyństwo, porady zdrowotne – wszystkie zajęcia zostaną indywidualne dopasowane i dostosowane do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami. Wśród prowadzących znajdą się, między położne, lekarz ginekolog-położnik, fizjoterapeuta, psycholog i edukator seksualny. Uczestnicy, którzy  pomimo barier fizycznych oraz mentalnych, jakie stawia im społeczeństwo, planują lub zdecydowali się już na własne potomstwo, pod fachowym okiem specjalistów uzyskają niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną o przebiegu ciąży i samego porodu: jaki poród będzie najbardziej bezpieczny dla rodzącej i jej dziecka oraz jak prawidłowo opiekować się noworodkiem i niemowlęciem.

Zajęcia prowadzone będą dwa razy w tygodniu w dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynku przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu, kurs dla jednej osoby trwać będzie przeciętnie przez 15 godzin.

To propozycja dla trzydziestu kobiet – mieszkanek Wrocławia: niesłyszących i słabosłyszących, niewidomych i słabowidzących, z niepełnosprawnością fizyczną, w tym z przewlekłymi chorobami narządów wewnętrznych oraz z niepełnosprawnością intelektualną stopnia lekkiego. W zajęciach uczestniczyć mogą z osobą towarzyszącą. Projekt przewiduje zatrudnienie tłumacza języka migowego.

Przygotowania do projektu rozpoczęły się na początku marca, pierwsze zajęcia odbędą się 13 kwietnia, ostatnie – pod koniec 2020 roku. Nabór uczestniczek prowadzony będzie na bieżąco, aż do grudnia 2020. Zasady rekrutacji i niezbędne dokumenty znaleźć będzie można na stronie internetowej www.potrafiepomoc.org.pl oraz na Facebookowym fanpejdżu Fundacji „Potrafię Pomóc”  https://www.facebook.com/FundacjaPotrafiePomoc/ jeszcze w tym tygodniu

To już kolejny projekt Fundacji „Potrafię Pomóc”, który ma na celu przełamywanie stereotypów związanych z niepełnosprawnością, w tym z partnerstwem, seksualnością i rodzicielstwem osób z niepełnosprawnościami. Do tej poro fundacja zorganizowała 10 konferencji naukowych na temat chorób rzadkich i niepełnosprawności, w tym także dotyczących seksualności osób z niepełnosprawnościami. Organizacja, dla podniesienia świadomości społecznej, prowadzi też kampanie społeczne, organizuje wydarzenia plenerowe  i wystawy. W budynku przy ulicy Horbaczewskiego 24, gdzie mieścić się będzie szkoła rodzenia, już działa, powołany z inicjatywy fundacji, Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci z Przedszkolnym Punktem Terapeutycznym oraz pierwsze we Wrocławiu Mieszkanie Opieki Wytchnieniowej. W planach jest także stworzenie tam pierwszego na Dolnym Śląsku Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich z pierwszym w województwie gabinetem ginekologicznym dostosowanym do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial