Zbudujmy sobie miasto

W Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu Ola Piernikowska prowadzi rodzinne warsztaty Zbudujmy sobie miasto. Ola Piernikowska, artystka multimedialna, z dziećmi pracująca od 9 lat, na co dzień zajmująca się instalacją, rzeźbą, malarstwem, grafiką i muzyką.

W trakcie rodzinnych warsztatów uczestnicy zamieniają Galerię w biuro architektoniczne. Oddają głos najmłodszym, aby przedstawili, czym dla nich jest miasto. Dzięki tworzeniu własnego modelu miasta oswajają się z problemami poruszania się w terenie. Bawiąc się, poruszają też ważne tematy społeczne, np. obecność niepełnosprawnych w przestrzeni miejskiej. Próbują spojrzeć na miasto z perspektywy kierowców i rowerzystów i uczą się, jak ważne dla naszego życia jest miejsce, w którym mieszkamy.

Do dyspozycji mają będą kartony, rurki, tacki, tekturowe rolki. Malując, kolorując i klejąc ze sobą przygotowane materiały, dzieci tworzą makietę swojego miasto-twora. Wspólnie projektują ulice, tramwaje, przystanki, ścieżki rowerowe, ławki i pomniki. Planuą otoczenie, które będzie służyło każdemu mieszkańcowi. Zastanawiają się też, czego może brakować i jakie elementy są niezbędne do funkcjonowania miasta. Rozmowa połączona z aktywnym działaniem pozwala uczestnikom warsztatów stworzyć model wymarzonego miasto-twora. Dlaczego miasto-twór? Bo stwarza go człowiek, każdego dnia kreując na nowo otaczającą go przestrzeń.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial