17 listopada 2018 r. już po raz 23. odbyła się Wielka Gala Integracji. W warszawskiej Arenie Ursynów zjawiło się ponad 2,5 tys. gości związanych ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami. Spotkanie było okazją do wspomnienia zmarłego na początku października Piotra Pawłowskiego – założyciela i wieloletniego prezesa Integracji, a także dyskusji na temat rządowego programu Dostępność Plus.
Wielka Gala Integracji to największe w Polsce spotkanie osób z niepełnosprawnościami oraz działających na ich rzecz społeczników, samorządowców, polityków i przedstawicieli świata biznesu i organizacji pozarządowych. Od 23 lat organizowane jest z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Jej pomysłodawcą i długoletnim prowadzącym był Piotr Pawłowski. Niespodziewane odejście założyciela Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji nie mogło więc pozostać bez wpływu na przebieg dorocznego święta osób z niepełnosprawnościami.
Po rozpoczynającym Galę występie Vlodiego Tafla – prawdopodobnie jedynego na świecie zawodowego perkusisty, grający bez nogi z tak wysoką amputacją, goście Gali zostali zaproszeni do filmowego wspomnienia Piotra Pawłowskiego – niezwykłego człowieka, działacza społecznego, inicjatora niezliczonych projektów i kampanii na rzecz osób z niepełnosprawnością, który od prawie ćwierćwiecza konsekwentnie realizował założony sobie na początku lat 90. cel budowy świata bez barier.
Jedną z osób wspominających prezesa Integracji była Agata Kornhauser-Duda. – Z niespożytą energią inicjował wiele przedsięwzięć, chcąc zwrócić uwagę społeczną na potrzeby osób niepełnosprawnych. Dawał siłę innym i mobilizował bardzo wiele osób, które uwierzyły w to, że mogą zmienić świat wokół siebie. Miał niezwykły dar zjednywania sobie ludzkiej sympatii i wytrwałego przekonywania do swoich pomysłów. Mogłam się o tym przekonać osobiście, patronując konkursowi Człowiek Bez Barier. Zapamiętam Piotra Pawłowskiego jako niestrudzonego orędownika integracji, który odkrył przed nami prawdziwe, głęboko humanitarne znaczenie tego słowa – powiedziała pierwsza dama.
Wspomnieniami i refleksjami związanymi z Piotrem Pawłowskim podzielili się również żona Ewa, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, a także przyjaciele i wieloletni współpracownicy.
Nagrody za dostępność
Podczas wydarzenia podsumowaliśmy także roczne działania na rzecz osób z niepełnosprawnością. Jednym z najważniejszych tematów, od początku istnienia Integracji, jest dostępność.
Dyskusji o rządowym Programie Dostępność Plus towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursów na rzecz dostępności, organizowanych przez Integrację wspólnie z Urzędem m.st. Warszawy w ramach projektu „Warszawa bez barier”.
- W konkursie „WARSZAWSKA INWESTYCJA BEZ BARIER” w 2018 r. nagrodzono:
- w kategorii Najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt mieszkalny/biurowy/handlowy: Bank BGŻ BNP Paribas za oddział banku w budynku Centrum Marszałkowska oraz swoją politykę, która pokazuje, że nowoczesna bankowość to przede wszystkim inne podejście do klienta, również tego z niepełnosprawnością. Kapituła Konkursu doceniła pełną dostępność placówki do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, estetykę rozwiązań oraz planowane ułatwienia dla klientów z pozostałymi niepełnosprawnościami;
- w kategorii Najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt użyteczności publicznej: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” za budynek Centrum i wzorcową dostępność obiektu dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Wiele rozwiązań zastosowanych w budynku CAM „Nowolipie” wybiega poza określone prawem dla tego typu placówek minima. Nagrodzony obiekt jest też dowodem na to, że dostępne może oznaczać również piękne i nowoczesne;
- Najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt zabytkowy: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki za Gmach Zachęty i trud włożony w dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnością jednego z najbardziej rozpoznawalnych i reprezentacyjnych stołecznych obiektów historycznych. Kapituła Konkursu doceniła również integracyjną ofertę kulturalną Galerii, zakładającą maksymalne udostępnienie programu Zachęty wszystkim odwiedzającym, niezależnie od stopnia sprawności fizycznej czy intelektualnej;
- Najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt samorządu terytorialnego: Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy za kompleks szkolno-sportowy przy ul. Dzieci Warszawy 42 i pełne dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową publicznej placówki oświatowej o nieintegracyjnym profilu.
- W konkursie „APLIKACJE BEZ BARIER”:
- W kat. Najlepsza aplikacja mobilna dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością nagrodzono ING Bank Śląski S.A. za aplikację Moje ING mobile, która jest użyteczna i dostępna zarówno dla osób sprawnych, jak i użytkowników z różnymi rodzajami niepełnosprawności, a tym samym stanowi doskonały przykład projektowania uniwersalnego. Nagrodę pieniężną za wygraną w konkursie Bank przekazał Fundacji ING Dzieciom.
- Wyróżnienie przyznano aplikacji AudioMovie Fundacji Siódmy Zmysł (w imieniu konsorcjum naukowego realizującego projekt „AudioMovie – Kino dla Wszystkich”).
- Z kolei w kat. Koncepcja aplikacji mobilnej adresowana do osób z niepełnosprawnością przyznano wyróżnienie koncepcji aplikacji Blind Foundation Voice Service firmy Sonnar Interactive.
- W konkursie „SERWIS WWW BEZ BARIER” nagrodzono Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za stronę zut.edu.pl. Kapituła Konkursu nagrodziła serwis uczelni, który jest nie tylko zaprojektowany zgodnie z wymogami WCAG 2.0, ale też od lat konsekwentnie prowadzony i uzupełniany w sposób przyjazny osobom z niepełnosprawnością.
Przyjaciele Integracji
Podczas Gali wręczono także tradycyjne Medale Przyjaciel Integracji. Z rąk Ewy Pawłowskiej, wdowy po śp. Piotrze Pawłowskim, nowej prezes Integracji, odebrali je Janina Graban i Michał Walewski, jego wieloletni asystenci.
Medale Przyjaciel Integracji wręczane są od 1997 r. osobom oraz instytucjom, które działają na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością nie z formalnego obowiązku, lecz z chęci budowania społecznej integracji.
Wielka Gala Integracji nie mogła obyć się bez występów artystycznych. Poza otwierającym występem zespołu Vlodiego Tafla, mogliśmy usłyszeć Roman Roczenia – niewidomego pieśniarza i gitarzystę, który podczas Gali pięknym utworem pożegnał swojego przyjaciela, Piotra Pawłowskiego. Muzyczną gwiazdą wieczoru był Janusz Radek, którego dyskografię tworzą m.in. mroczna, debiutancka „Królowa Nocy”, poetycka „Serwus Madonna”, na której większość piosenek pochodzi z repertuaru artystów Piwnicy pod Baranami, czy wysmakowane i łagodne „Popołudniowe przejażdżki”.
- Wielką Galę poprowadzili Tomasz Wolny, dziennikarz i prezenter związany z Telewizją Polską, oraz Olga Bończyk, aktorka i wokalistka, która od lat angażuje się w liczne działania na rzecz osób z niepełnosprawnością.
W tworzenie Wielkiej Gali Integracji tradycyjnie włączyły się też osoby z niepełnosprawnością:
- obsługą sceny i zaplecza zajęli się pracownicy Klubokawiarni Pożyteczna;
- artystów i prowadzących uczesał Tomasz Karcz, urodzony bez dłoni stylista, który zajmuje się także charakteryzacją filmową i choreografią pokazową;
- za ich makijaż odpowiedzialna była Marzena Bartosz, poruszająca się na wózku specjalistka od wizażu, zarówno codziennego, jak i artystycznego;
- całą Galę ubarwiał dźwiękowo DJ Admin, właściwie Adrian Jarnot, który urodził się bez przedramienia prawej ręki i czterech palców lewej dłoni, co nie przeszkadza mu być wziętym didżejem z dziesięcioletnim doświadczeniem za konsoletą.
Organizacja Gali nie byłaby możliwa również bez zaangażowania wolontariuszy – osób skupionych w Koalicji Prezesi-Wolontariusze.
Informacja prasowa
————————–
Integracja od niemal 25 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl i od trzech lat www.sprawniwpracy.pl. Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, którą można było sobie przypomnieć podczas 22. Wielkiej Gali Integracji, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.