W styczniu do budynków mogących się poszczycić certyfikatem Obiekt bez barier dołączył Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego.
Wręczając certyfikat Piotr Pawłowski, prezes Integracji, powiedział: – Wręczamy certyfikat dostępności dla miejsca, które powstawało na naszych oczach. Integracja została zaproszona do udziału w tworzeniu tej przestrzeni już na etapie planów. Nasi eksperci pracowali na rzecz dostępności wtedy, gdy mogli zadbać o wszelkie aspekty dostępności dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawnościami. Na wszystkich etapach prac spotkaliśmy się tu z ogromną przychylnością i wrażliwością na niepełnosprawność. Certyfikat jest przyznawany na podstawie bardzo rygorystycznych zasad – nie tylko wynikających z polskiego prawa i przepisów, bo – jak państwo wiedzą – zostawiają one ogromną swobodę architektom, którzy nie do końca uświadamiają sobie, czym jest dostępność.
W budynku CIOP-BIP znajdują się laboratoria, w których bada się kwestie związane z bezpieczeństwem pracy. Można tu sprawdzić np. jak człowiek może funkcjonować w ekstremalnych warunkach pracy i jaki ma to wpływ na jego organizm. W laboratoriach opracowywane są też metody rehabilitacji i przywracania do pracy osób z niepełnosprawnością. Znajdują się tu m.in. Komora do Badań Akustycznych, Laboratorium Zanurzeniowej Rzeczywistości Wirtualnej i Laboratorium Badań Wspomagania Rehabilitacji Ruchowej.
Ceryfikat Obiekt bez barier posiadają: Pałac Prezydencki, Belweder, Sejm RP, a także Lotnisko Chopina w Warszawie.
źródło: www.integracja.org