Naturalne składniki kosmetyków cz.I

 

Kosmetyk naturalny powinien zawierać ok. 90% składników pochodzenia organicznego. Jakie naturalne składniki najczęściej znajdują się w takich kosmetykach?

Kosmetyki naturalne są produkowane niemal wyłącznie ze składników naturalnych. Takie produkty to substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Do produkcji takich kosmetyków można wykorzystywać jedynie naturalne procesy takie jak: destylacja, suszenie, tłoczenia, ekstrakcja itp. Naturalne kosmetyki są droższe niż kosmetyki chemiczne, drogeryjne, ponieważ proces ich produkcji i normy, które muszą spełniać są bardzo wymagające. Mimo wszystko kremy wytworzone jedynie ze składników naturalnych również mogą przyczynić się do reakcji alergicznej. Warto pamiętać, że nie tylko proces wytwarzania kosmetyków, ale również ich składniki nie zawsze są dobre dla naszej skóry. Zanim zdecydujemy się na zakup kosmetyku naturalnego, warto wypróbować na skórze jego niewielką ilość lub dowiedzieć się o właściwościach składników zawartych w kremie.

Zanim ekstrakt z danego zioła czy kwiatu trafi do składu kremu lub mleczka do ciała, musi zostać poddany szczegółowej analizie chemicznej. Technolodzy muszą sprawdzić, czy dana roślina nie wywołuje skutków ubocznych i w jakim stężeniu jest najbardziej dobroczynna dla ludzkiej skóry. Ale nawet tak specjalistyczne testy nie gwarantują, że kosmetyk na bazie nowych ziół czy wyciągów roślinnych nie wywoła reakcji uczuleniowej. Wyciągi roślinne muszą pochodzić ze specjalnych, nadzorowanych plantacji – zanim plantacja zostanie założona, przez 3 lata jest sprawdzana jakość gleby, na której mają wyrosnąć rośliny. Do nawożenia i pielęgnacji roślin można używać jedynie certyfikowanych środków, badana jest również woda do podlewania i deszczówka.

Aloes i kaktus

Kosmetyki naturalne cieszą się niesłabnącą popularnością. Miłośnicy kosmetyków ekologicznych, sięgają po produkty, które są najbardziej zbliżone do tych w 100 proc. naturalnych. Zaufaniem wciąż darzony jest aloes oraz ekstrakt z kaktusa. Miąższ aloesu ma działanie kojące i gojące – żele i kremy z aloesem stosuje się do pielęgnacji skóry problematycznej, trądzikowej, naznaczonej bliznami i przebarwieniami. Aloes doskonale nawilża i koi podrażnioną skórę (nawet podrażnienia po depilacji). Zamiast specjalistycznych kosmetyków można smarować skórę sokiem z aloesu wyciśniętym z prawdziwego listka aloesu. Pamiętaj, im większa (procentowo) zawartość aloesu w kosmetyku, tym działanie będzie mocniejsze.

Kaktus z kolei jest bogatym źródłem pektyn, żywicy i flawonolidów, które są pomocne m.in. przy egzemach i wysypkach skórnych.

Algi i glinka

Natura ma dla nas algi i rośliny morskie, które dostarczają niezbędnych mikroelementów i substancji odżywczych oraz zieloną glinkę kambryjską. Ta naturalna kopalina pochodząca z głębokich pokładów ziemi jest ceniona za unikatowy skład soli mineralnych. Zawiera około 22 „minerałów życia” (m.in. krzem, aluminium, fosfor, wapń, potas, selen, mangan, miedź). W sposób naturalny oczyszcza i stymuluje proces regeneracji odnowy skóry.

Herbata

Kojące działanie ma także wyciąg z herbaty. Zarówno zielonej, jak i czerwonej herbaty afrykańskiej, która została okrzyknięta istną bombą przeciwutleniaczową (zawiera bardzo dużo polifenoli chroniących przed wolnymi rodnikami). Jest też niezwykle cenna, biała herbata, wzmacniająca i odrestaurowująca skórę, a także opóźniająca proces starzenia.

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial