Środa Popielcowa

Co katolicy wiedzą o poście Środy Popielcowej? Niektórzy na szczęście więcej niż redaktor Gazety Wrocławskiej, który napisał: 

Jutro środa popielcowa. Przypominamy, że w tym dniu katolików obowiązuje post ścisły. Środa popielcowa jest dniem rozpoczynającym Wielki Post.
Oznacza to, że katolicy muszą powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Ponadto dorosłych obowiązuje post ścisły – trzeba zatem ograniczyć liczbę posiłku do jednego, wegetariańskiego.
 http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/9382485,sroda-popielcowa-juz-jutro-czego-nie-mozna-jesc,id,t.html

Internauci w swoich komentarzach sprostowali: "Co za bzdury, post ścisły to maksymalnie trzy posiłki w ciągu dnia w tym tylko jeden do syta. Woda i lekarstwa nie łamią postu."

 

Co wiemy o Popielcu?

Środa Popielcowa z rytem posypania głów popiołem rozpoczyna okres czterdziestodniowego Wielkiego Postu. Pierwsza, jaką znamy, wzmianka o 40-dniowym poście pojawia się w wielkanocnym liście Atanazego z Aleksandrii z 334 roku. Pod koniec IV wieku praktyka Wielkiego Postu była znana zarówno w Jerozolimie, jak i w Rzymie. Dlaczego właśnie 40 dni? Otóż w Biblii liczba 40 oznacza czas przemiany przed jakimś ważnym wydarzeniem zbawczym. I tak 40 dni trwał potop, po którym Bóg zawarł przymierze z ludzkością, 40 lat Izraelici chodzili po pustyni, zanim weszli do Ziemi Obiecanej. http://niezalezna.pl/76090-dzis-sroda-popielcowa

Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą w Środę Popielcową słowa: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty znany jest w wielu kulturach i tradycjach. Znajdujemy go zarówno w starożytnym Egipcie i Grecji, jak i u plemion indiańskich oraz oczywiście na kartach Biblii, np. w Księdze Jonasza czy Joela. Liturgiczna adaptacja tego zwyczaju pojawia się jednak dopiero w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W następnym wieku papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. Z tego też czasu pochodzi zwyczaj, że popiół do posypywania głów wiernych pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedzającego roku. http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,391,sroda-popielcowa-poczatek-wielkiego-postu.html

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial