12 czerwca 2020 roku Fundacja Aktywizacja obchodzi jubileusz 30-lecia istnienia. Organizacja, która powstała by wspierać niepełnosprawnych matematyków i informatyków, dziś jest liderem aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami na skalę ogólnopolską. W ciągu ostatnich lat Fundacja udzieliła wsparcia 23 285 osobom z niepełnosprawnościami. W latach 2013-2019 nawiązała współpracę z 2995 pracodawcami i pomogła znaleźć zatrudnienie, aż 3940 osobom z niepełnosprawnościami. Fundacja jest również dużym pracodawcą – obecnie zatrudnia 138 osób i współpracuje z 200 wolontariuszami. 30% pracowników Fundacji Aktywizacja stanowią osoby
z niepełnosprawnością.
Fundacja Aktywizacja “wczoraj”
W 1990 roku przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk i Polskiego Towarzystwa Informatycznego, ufundowali organizację pod nazwą Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo. Od początku działalność statutowa Fundacji obejmowała działania w obszarze aktywizacji zawodowej i edukacji osób z niepełnosprawnościami przy użyciu nowoczesnych technologii komunikacyjno – informatycznych. Innowacyjność, na której bazowano tworząc organizację do dziś stanowi jedną z głównych wartości organizacji.
Rok 1990 w historii Fundacji to działania społeczne oparte na pracy zaledwie kilku warszawskich wolontariuszy. Dzisiaj rocznie w pracę wolontaryjną na rzecz Fundacji zaangażowanych jest ok. 200 osób, a działania Fundacji realizuje 7 oddziałów i 6 filii w całej Polsce.
Wraz z rozwojem Fundacji z jej usług zaczęło korzystać coraz więcej osób z niepełnosprawnościami z różnych grup zawodowych. W związku z tym w 2013 roku zdecydowano się na zmianę nazwy organizacji na Fundacja Aktywizacja. Nowa nazwa bardziej adekwatnie odzwierciedla coraz szerszy krąg grup zawodowych korzystających ze wsparcia Fundacji oraz rozszerzający się katalog świadczonych usług.
30 lat aktywizacji
Wieloletnie doświadczenie Fundacji pozwoliło stworzyć
kompleksowy model aktywizacji zawodowej, który uwzględnia zarówno potrzeby osób
z niepełnosprawnościami, jak i potrzeby pracodawców oferujących zatrudnienie. W
latach 2013- 2019 Fundacja Aktywizacja pomogła ponad 23 tys. osób ze wszystkimi
rodzajami i stopniami niepełnosprawności, niezależnie od ich profilu
zawodowego.
W przeciągu tylko tych 6 lat Fundacja przeprowadziła 87 tys. godzin szkoleń z
kompetencji zawodowych i społecznych niezbędnych w środowisku pracy,
przeprowadziła 105 godzin doradztwa zawodowego i współpracowała z 3 tys.
pracodawców z całej Polski.
„Kluczowe wartości, którymi się kierujemy od trzech dekad pozwoliły nam stworzyć całościowy, skuteczny model aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, u którego podstaw leży podmiotowość naszych klientów i uwzględnianie potrzeb wszystkich interesariuszy tego procesu, w tym również potrzeb pracodawców. Nie poprzestajemy na dotychczasowych osiągnięciach, cały czas się rozwijamy i angażujemy w nowe inicjatywy po to by jeszcze bardziej skutecznie wspierać osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy.” – mówi Przemysław Żydok, Prezes Zarządu w Fundacji Aktywizacja.
Zespół Fundacji to 138 pracowników zatrudnionych w 7 oddziałach oraz 6 filiach w całej Polsce. Około 30% kadry stanowią osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Są wśród nich m.in. doradcy/doradczynie zawodowe, psycholożki/dzy, prawniczki/cy, jobcrafterzy/jobcrafterki. Kompleksowe podejście do zatrudnienia owocuje wysokim wskaźnikiem trwałości zatrudnienia klientów Fundacji. Według cyklicznie prowadzonego badania „Barometr skutecznej aktywizacji” wśród zatrudnionych klientów Fundacji, ponad 70% utrzymuje się na rynku pracy powyżej 6 miesięcy.
Fundacja Aktywizacja prowadzi również działalność badawczą, która pozwala na poznanie różnych obszarów funkcjonowania rynku pracy istotnych dla zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.
W ciągu swojej działalności opracowano w Fundacji łącznie 59 badań oraz publikacji. Jako przykłady najnowszych badań można wskazać przeprowadzone w 2019 r. badanie „Losy osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy”, czy zrealizowane w tym roku dwa badania przeprowadzone na osobach z niepełnosprawnościami i pracodawcach „Praca a koronawirus”.
Jako organizacja świadcząca dla osób z niepełnosprawnościami usługi rynku pracy Fundacja systematycznie sprawdza ich jakość. Analizuje również warunki zatrudnienia klientów, którzy dzięki przeprowadzonemu w Fundacji procesowi aktywizacji zawodowej weszli na rynek pracy. Do tego wykorzystuje m.in. wspomniane już wcześniej badanie „Barometr skutecznej aktywizacji”, w ramach którego co miesiąc klienci Fundacji, którzy weszli 3 i 6 miesięcy wcześniej na rynek pracy oceniają jakość zatrudnienia.
Ważną gałęzią aktywności Fundacji, jest również działalność rzecznicza i ekspercka. Fundacja nie tylko realizuje usługi aktywizacyjne, ale także je kreuje, wpływając na polityki publiczne skierowane do osób z niepełnosprawnościami. Współpraca z sektorem publicznym, udział w ciałach doradczych, wypracowywanie i proponowanie rozwiązań prawnych, jest ważną gałęzią działań organizacji. Jednym z efektów działalności rzeczniczej Fundacji Aktywizacja jest założenie i kierowanie grupą On Inclusion 14-20, skupiającą pozarządowych oraz akademickich ekspertów, która wypracowała zasady dostępności w projektach unijnych w Polsce.
Z raportami z przeprowadzonych badań można zapoznać się na stronie internetowej Fundacji Aktywizacja.
- Badanie osób z niepełnosprawnościami „Praca a koronawirus. Czy osoby z niepełnosprawnościami stracą pracę?” http://aktywizacja.org.pl/aktualnosci/praca-a-koronawirus-czy-osoby-z-niepelnosprawnosciami-straca-prace/
- Badanie pracodawców „Praca a koronawirus. Co z zatrudnieniem osób z niepełnosprawnościami?” http://aktywizacja.org.pl/aktualnosci/praca-a-koronawirus-co-z-zatrudnieniem-osob-z-niepelnosprawnosciami/
- „Losy osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy”. https://aktywizacja.org.pl/aktualnosci/premiera-raportu-na-temat-losow-osob-z-niepelnosprawnosciami-na-rynku-pracy/
O Fundacji Aktywizacja
Fundacja Aktywizacja, od 30 lat zajmuje się aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnościami, realizując szereg usług wsparciowych zarówno dla przyszłych pracowników, jak i samych pracodawców. Od 2004 roku prowadzi największą pozarządową Agencję Zatrudnienia w Polsce. W latach 2013-2019 doprowadziła do zatrudnienia 3.961 osób z niepełnosprawnością, dzięki współpracy z 2.967 pracodawcami.