Już po raz trzeci Fundacja Avalon organizuje ogólnopolskie i najważniejsze tego typu wydarzenie w kraju poświęcone seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową (OzN). Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 2-3 października 2021 r. w warszawskim Centrum Kreatywności Targowa. Konferencja będzie przebiegała w trybie hybrydowym – stacjonarnie oraz online za pośrednictwem oficjalnej strony projektu Sekson na Facebooku. Wydarzenie jest dostępne dla wszystkich i całkowicie bezpłatne. Aby wziąć w nim udział w trybie stacjonarnym należy zapisać się na stronie www.sekson.pl – można to zrobić już od dziś. Zapisz się
Projekt Sekson realizowany przez Fundację Avalon powstał w 2019 roku jako odpowiedź na potrzeby osób z niepełnosprawnością ruchową. Jednym z jego kluczowych elementów i zarazem najważniejszym wydarzeniem jest Konferencja Sekson. Inicjatywa ma na celu edukowanie i zwiększanie świadomości społeczeństwa w zakresie potrzeb oraz barier, z jakimi borykają się OzN. Obok obalania mitów i stereotypów na temat życia intymnego oraz rodzinnego OzN projekt Sekson skupia się na aktywizacji i zmianie postaw osób z niepełnosprawnościami.
Konferencja projektu Sekson to pierwsze, realizowane w takiej skali, spotkanie reprezentantów środowisk OzN, seksuologów, ginekologów, fizjoterapeutów, psychologów, organizacji pozarządowych oraz instytucji pomocowych, poświęcone seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową. W polskim społeczeństwie jest to wciąż temat tabu dlatego nie ustajemy w działaniach mających na celu zmianę takiego sposobu myślenia.
Krzysztof Dobies, Dyrektor Generalny Fundacji Avalon
Do udziału zapraszamy doświadczonych specjalistów z przeróżnych dziedzin, aby przy ich wsparciu aktywnie wpływać na zmianę postrzegania OzN i ich prawa do funkcjonowania w obszarach niesłusznie postrzeganych jako zarezerwowane dla osób w pełni sprawnych i zdrowych. Podczas Konferencji projektu Sekson już od trzech lata obalamy mity i rozprawiamy się ze stereotypami na temat życia intymnego i rodzinnego OzN.
Dodaje Krzysztof Dobies
Pierwszego dnia tegorocznej konferencji, bez tabu i wstydu, porozmawiamy między innymi o coachingu seksualnym, męskiej seksualności, problemach z erekcją, o tym jak radzić sobie ze stereotypowymi rolami i co to znaczy być „prawdziwym mężczyzną”, dbaniu o siebie i pracy nad poczuciem własnej wartości, gadżetach erotycznych i samoakceptacji. Poruszymy również problem podwójnej dyskryminacji – homofobii wobec OzN.
Drugi dzień Konferencji poświęcony będzie rodzicielstwu. Prelegenci opowiedzą o codzienności macierzyństwa i tacierzyństwa z perspektywy OzN, różnych aspektach adopcji przez osoby z niepełnosprawnością, rozwoju psychoseksualnym dzieci, ciąży i połogu. Porozmawiamy także o roli fizjoterapii uroginekologicznej w przygotowaniu do macierzyństwa OzN.
Wśród tegorocznych prelegentów znajdą się między innymi: dr n. hum. Alicja Długołęcka, prof. dr hab. Zbigniew Izdebski, dr n. med. Monika Łukasiewicz, dr n. med. Piotr Paweł Świniarski, dr Tomasz Sobierajski, dr n. med. Barbara Mazurkiewicz, aktywiści i aktywistki – Marta Lorczyk, Renata Orłowska, Julia Zakrocka, Małgorzata Korda-Bazelan, Tomasz Biduś, mistrzyni paraolimpijska Katarzyna Rogowiec, przedstawiciele Sex Work Polska, Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, Stowarzyszenia Doula w Polsce, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Podczas Konferencji będzie można wziąć udział nie tylko w wykładach i panelach dyskusyjnych, ale także w 9 praktycznych warsztatach. Poruszana podczas nich tematyka będzie skoncentrowana wokół przeciwdziałania dyskryminacji, pracy nad samoakceptacją oraz czerpania satysfakcji z seksualnej sfery życia. Część warsztatów poświęcona rodzicielstwu skupiona będzie na rozwoju psychoseksualnym dzieci i wsparciu jakie może rodzicom zaoferować doula. Szczegółowy harmonogram III Konferencji Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową dostępny jest na stronie www.sekson.pl. Pod tym samym adresem można zapisać się na wydarzenie. Udział w konferencji stacjonarnej, ze względu na limitowana ilość miejsc, wymaga uprzedniej rejestracji. Wydarzenie w wersji online będzie ogólnodostępne.Partnerami wydarzenia są: Fundacja Aenon, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Sex Work Polska, Stowarzyszenie Program Stacja, Grupa PONTON, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Fundacja Aktywizacji Funkcjonalnej i Społecznej.Wydarzenie przebiegnie pod patronatem honorowym Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego, Naczelnej Izby Lekarskiej i Rzecznika Praw Pacjenta. Patronaty merytoryczne: Krajowa Izba Fizjoterapeutów, Polskie Towarzystwo Urologiczne, Polskie Towarzystwo Rehabilitacji.