Osoby uzależnione wpadają w pułapkę utraty kontroli nad własnym życiem. Pragnienie doświadczenia ulgi, obniżenia napięcia lub lęku jaką dają narkotyki, alkohol lub inne substancje, staje się dominujące. Odbywa się to często kosztem zniszczonych przyjaźni, bólu zadawanego rodzinie lub utraty pracy. Ale jak poradzić sobie z czymś co ma tak ogromną siłę i prowadzi ludzi do tak destrukcyjnych wyborów? I w jaki sposób może pomóc psychoterapia?
Rozpoznanie problemu, czyli poczucie zagubienia
Rozpoznanie problemu to pierwszy krok w podróży ku zdrowiu. Zauważenie, że coś wymyka się spod kontroli, jest bardzo trudne. To moment, pełen mieszanych uczuć. To normalne w tej sytuacji. Świadomość, że potrzebujemy wsparcia, to moment, w którym zaczyna się droga do wyzdrowienia. W tym punkcie życia ważne jest, by nie oceniać siebie zbyt surowo. Każdy przecież może znaleźć się w punkcie zwrotnym. Rozpoznanie problemu to wyraz troski o siebie. To dowód, że jesteśmy świadomi i zmiana jest możliwa. Jest to też dobry czas, by zwrócić się po pomoc i wsparcie do doświadczonego specjalisty w Centrum–Psych.
Zrozumienie mechanizmu uzależnienia
W procesie psychoterapii odkrywamy zakamarki naszej psychiki, które wcześniej były niezauważone. Dowiadujemy się, co tak naprawdę skrywa się za zasłoną zachowań, które być może bagatelizujemy, nazywając je nawykami, przyzwyczajeniami. Specjalista, z empatią i delikatnością, pomaga rzucić światło na różne sytuacje z naszego życia. To wspólne przyjrzenie się, zrozumienie i zaakceptowanie prawdy. Specjalista pełni rolę przewodnika i dostosowuje swoje interwencje, mowę ciała, ton głosu do tego, co może czuć, przeżywać rozmówca. Dobry psychoterapeuta wie, kiedy zostawiać czas i przestrzeń na przepracowanie trudnych emocji. Warto podkreślić, że terapia powinna być empatyczna, dawać poczucie bezpieczeństwa i co najważniejsze być dopasowana do pacjenta.
Terapia odwykowa, czyli budowanie podstawy do przemiany
W trakcie terapii odwykowej zajść może nie tylko przemiana w naszym postrzeganiu siebie, lecz także w umiejętnościach radzenia sobie z trudnościami. To proces, w którym specjalista pomaga budować nowe, zdrowsze strategie. Najczęściej spotykane elementy terapii odwykowej to:
- Akceptacja i tworzenie bezpiecznej przestrzeni – miejsca, w którym trudne tematy mogą być podjęte bez obawy przed osądzaniem.
- Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami – odkrywanie zdrowych strategii.
- Praca nad samopoczuciem – odnalezienie źródeł emocji i praca nad nimi. To kluczowa umiejętność, która umożliwia skuteczne radzenie sobie z trudnościami.
Droga do odzyskania kontroli, czyli szansa na start w nowe życie
Przejęcie odpowiedzialności to krok milowy w terapii odwykowej, otwierający drzwi do nowego początku, nowych możliwości i wyzwań. Czy po rozpoczęciu terapii może być już łatwiej? Jest to możliwe. Osiągnięcie wolności to ogromny sukces, ale teraz rozpoczyna się etap pozostania w trzeźwości. Należy mieć świadomość, że całkowicie normalnym jest, że w trakcie terapii pojawiają się przeszkody, a sama droga do sukcesu to również potknięcia. Doświadczenie niepowodzenia lub porażki to częsty element procesu zdrowienia i dotyczy on każdego. Jedną z ról specjalisty jest wsparcie osoby w kryzysie, danie jej poczucia komfortu i ofiarowanie pomocy w zrozumieniu czego właściwie doświadcza.
W procesie leczenia mogą pojawić się chwile słabości i zwątpienia. To okres, gdy ważne jest, aby mieć wsparcie wokół siebie. Bliskie osoby lub grupy terapeutyczne odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu motywacji. Równie ważne jest korzystanie z doświadczenia osób, które mają już za sobą ten trudny etap. Warto również pamiętać, że zawsze można zwrócić się o pomoc do swojego specjalisty. To niezwykle satysfakcjonująca i ważna część zdrowienia – walczymy przecież o życie, o wolność. Warto, ponad wszystko.
Artykuł sponsorowany