Jest wiele form spędzania wolnego czasu, jednak obecne czasy są zdominowane przez elektroniczną rozrywkę. Mnóstwo czasu spędzamy przed smartfonami, komputerami czy oglądając telewizję, nie jest to nic złego, lecz istnieje wiele alternatyw. Możemy spędzać czas aktywnie uprawiając sport, rozwijając swoje talenty oraz zainteresowania. Jedną z opisywanych form relaksu oraz zainteresowań jest hobby modelarskie.
Modelarstwo redukcyjne- początki mojej pasji
Modelarstwem interesowałem się w zasadzie od końca szkoły podstawowej zainspirowany pracami ojca kolegi oraz tematyką okołowojskową oraz historią Drugiej Wojny Światowej. Oglądanie wielu filmów oraz serial o tej tematyce tylko to rozwinęło. Później samodzielnie zacząłem wykonywać swoje pierwsze modele. Były to modele czołgów oraz pojazdów wojskowych. Z czasem rozwijałem swoje umiejętności, rozbudowywałem swój warsztat modelarski o nowe narzędzia. Zakup pierwszego aerografu i sprężarki dał mi wiele nowych możliwości. Nie musiałem już malować ręcznie pędzlem podstawowych kolorów co znacznie ułatwiło mi pracę i poprawiło jakość wykonania modeli.
Rozwój rynku modelarstwa
Przez ostatnie lata cały rynek modelarski bardzo się rozwinął, powstały nowe firmy produkujące modele, akcesoria, farby oraz narzędzia. Ilość dostępnych materiałów dla modelarzy na całym świecie jest imponująca. Istnieje wiele wydawnictw produkujących monografie konkretnych pojazdów/samolotów z dokładnymi opisami, zdjęciami, co jest niezbędne i bardzo pomocne by jak najdokładniej wykonać model zgodnie z tym jak naprawdę dany obiekt wyglądał. Istnieje wiele poradników modelarskich opisujących podstawowe techniki modelarskie potrzebne w sklejaniu modeli, opisy jak poprawić detale, dorobić brakujące elementy oraz co bardzo pomocne próbki oraz zdjęcia prawdziwych kolorów jakimi czołgi czy inne pojazdy były malowane. Pozwala to dokładnie odwzorować kolory na naszej miniaturze. Pomocne są również porady jak wykonać ślady eksploatacyjne naszych modeli oraz wszelkie zabrudzenia występujące na prawdziwych pojazdach wojskowych. Chodzi o oczywiście o błoto, kurz, rdzę, wszelkie zacieki z paliwa, zadrapania czy uszkodzenia podnoszące realizm wykonania. Nie chcemy by nasz model wyglądał jak czysta zabawka.
Na co warto zwrócić uwagę?
Wiele zależy od konkretnego modelu jaki wykonujemy, trzeba przed rozpoczęciem prac nad modelem pooglądać zdjęcia referencyjne, poczytać gdzie pojazd operował jak i kiedy (warunki pogodowe, pora roku itp.) Nie możemy pojazdu operującego na afrykańskiej pustyni pobrudzić czarnym błotem albo nowego pojazdu przesadnie pobrudzić lub pordzewieć. Nie będzie to realistyczne i zepsuje efekt końcowy naszej pracy.
Modelarstwo redukcyjne- różne aspekty
Modelarstwo jest powiązane z kilkoma aspektami stanowiącymi jego całość. Są to zdolności manualne, artystyczne, podstawowa wiedza historyczna potrzebna przy konkretnym projekcie. Wymaga również cierpliwości, systematyczności i precyzji. Każdy z tych aspektów pozwala się nam rozwijać i jest pomocny w codziennym życiu. Cierpliwość oraz dokładność jest pomocna przy wykonywaniu wielu codziennych czynności i radzenia sobie z trudnościami.
Poszerzanie wiedzy historycznej
Rozwijanie wiedzy historycznej, czytanie poradników, książek historycznych, monografii konkretnych pojazdów czy samolotów rozwija ciekawość oraz wpływa pozytywnie na nasz rozwój intelektualny. Pozwala nam również udoskonalać swoje umiejętności by jak najlepiej i zgodnie z tym jak wygląda prawdziwy pojazd wykonać nasz model.
Modelarstwo, a zdolności artystyczne
Zdolności artystyczne oraz manualne są również przydatne na co dzień, pomagają nam dostrzegać rzeczy, których inni ludzie na co dzień nie dostrzegają. My modelarze mamy inne postrzeganie świata trochę. Zwykły człowiek widzi zardzewiały stary samochód albo ciężarówkę na ulicy.. My modelarze widzimy piękne rdzawe zacieki, błoto na oponach i jaśniejsze zaschnięte drobinki błota. Analizujemy i myślimy jak najlepiej je wykonać na naszych pracach. Tworzenie świata w miniaturze jest fascynujące.
Modelarstwo redukcyjne- rozrywka i relaks
Kolejnym zagadnieniem jest aspekt czysto rozrywkowy, relaksacyjny. Po ciężkim dniu w pracy, szkole możliwość skupienia się na czymś co lubimy i sprawia nam przyjemność jest idealna formą relaksu oraz odpoczynku. Pozwala się na chwilę oderwać się od problemów dnia codziennego. Ukończony jak najlepiej potrafimy i w dodatku doceniony przez innych kolegów modelarzy model jest powodem do dumy i daje nam motywację do dalszej pracy.
Pasja, która łączy ludzi
Modelarze spotykają się na cyklicznych wystawach, zawodach modelarskich, gdzie mogą prezentować swoje prace, walczyć o miejsca punktowane oraz nagrody. Na spotkaniach mogą również wymieniać się uwagami, informacjami oraz radami co mogą poprawić w swoich pracach. Można poznać wielu ciekawych ludzi, zawrzeć długoletnie znajomości. Przekrój wiekowy jest bardzo duży i wszyscy od młodych do starych wyjadaczy doskonale się dogadują.
Zawody modelarskie
W zawodach modelarskich biorą udział często udział różne grupy rekonstrukcyjne oraz cosplayerzy. Są to osoby pokazujące się w strojach z różnych epok, od średniowiecza aż do współczesności. Pozwala to pooglądać repliki uzbrojenia, mundury czy stroje z różnych epok. Biorą w nich udział zarówno kobiety jak i mężczyźni. Bardzo często prywatni kolekcjonerzy pokazują prawdziwy sprzęt wojskowy skupowany od wojska lub sprzęt historyczny. Można zobaczyć dzięki temu jak naprawdę wyglądają nasze miniatury w rzeczywistości. Częstą atrakcją są wykonywane przez grupy rekonstrukcyjne pokazy i inscenizacje walki i bitew. Takie wydarzenia na żywo są bardzo ciekawe dla publiczności. Czasem w takich wydarzeniach biorą udział żołnierze częstujący gości grochówką albo bigosem. Strażacy pokazują swój sprzęt gaśniczy. Czy to małe imprezy, czy duże wydarzenia modelarskie zawsze mają jakieś atrakcje i swój urok. Zawody modelarskie odbywają się na całym świecie i mają często rangę międzynarodową. Spotykają się na nich nawet modelarscy celebryci znani na całym świecie jak np. hiszpański modelarz i producent akcesoriów modelarskich Mig Jimenz, który inspiruje swoimi pracami ludzi na całym świecie.
Kilka słów na koniec…
Reasumując modelarstwo to bardzo ciekawe i złożone hobby. Daje sporo radości, rozwija zdolności manualne, plastyczne. Pozwala udoskonalać własne umiejętności, motywuje do ciągłego rozwoju własnych umiejętności. Mnogość dostępnych materiałów źródłowych oraz zasoby Internetu w tym pomagają. Wszyscy staramy się wykonywać nasze prace jak najlepiej, tak by kolejny model był lepszy od poprzedniego. To doskonała motywacja. W moim osobistym przypadku hobby mi bardzo pomogło wrócić do życia po zdrowotnych problemach, które nagle niespodziewanie się pojawiły. Zajmuję się nim regularnie dzieląc czas pomiędzy inne różne aktywności, sprawia mi to sporo radości oraz relaksuje. Szczerze polecam każdemu to hobby jeśli tylko się odrobinę interesuje historią, militariami i ma ochotę się trochę „podłubać” w zaciszu domowym i odpocząć.
Opracowanie wpisu w ramach odbywanego Stażu: Konrad Drożański