W Polsce istnieje wiele form wsparcia dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami. Jedną z nich jest program Aktywny Samorząd. Z poniższego artykułu dowiemy się o zakresie jego działalności w 2024 roku. Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym modułem programu.
Aktywny Samorząd – cel
Celem programu Aktywny Samorząd jest zmniejszenie, lub całkowite wyeliminowanie barier powodujących ograniczoną możność uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym, zawodowym oraz dostępie do edukacji.
Cztery obszary wsparcia
W ramach programu można ubiegać się o wsparcie w czterech obszarach (A-D).
- Obszar A dotyczy likwidacji bariery transportowej. Zakłada pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do samochodu oraz uzyskaniu prawa jazdy. Wsparcie zadedykowano osobom powyżej 16 roku życia posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Skierowane jest do osób z niepełnosprawnością narządu słuchu, ruchu oraz wymagających obecności tłumacza Polskiego Języka Migowego.
- Obszar B dotyczy likwidacji barier w dostępności do informacji oraz komunikacji. Zakłada pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego wraz z oprogramowaniem oraz utrzymanie go w dobrej kondycji użytkowej. Wsparcie dedykowane jest osobom do 16 roku życia posiadającym orzeczenie o znacznym, lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, których dysfunkcja dotyczy wzroku, obu rąk, narządu słuchu czy utrudnia komunikację werbalną.
- Obszar C dotyczy likwidacji barier w poruszaniu się. Wsparcie dedykowane jest osobom do 16 roku życia posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, lub umiarkowanym. Zakres wsparcia obejmuje pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, zakup protezy kończyny, utrzymanie dobrej sprawności technicznej posiadanego wózka, lub skutera oraz pomoc w zakupie oprzyrządowania elektronicznego do wózka ręcznego.
- Obszar D dotyczy pomocy w utrzymaniu aktywności zawodowej dzięki zapewnieniu opieki osobie zależnej. Wsparcie adresowane jest do osób ze znacznym, lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będących opiekunem prawnym dziecka przebywającego w żłobku, lub przedszkolu.
Wysokość dofinansowania
Wysokość dofinansowania z programu Aktywny Samorząd w roku 2024 uzależniona jest od systemu punktowego, w którym oceniane są złożone wnioski. Maksymalna liczba punktów wynosi sto.
Jakie wnioski rozpatruje samorząd?
Wnioski rozpatrywane przez samorząd dotyczą osób, które:
- Uzyskały pozytywną opinię eksperta w zakresie dopasowania pomocy do aktualnych potrzeb.
- Posiadają znaczny stopień niepełnosprawności.
- Posiadają całkowite zaburzenie rozwojowe.
- Orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane z więcej niż jednej przyczyny.
- W rozumieniu Aktywnego Samorządu pozostają zatrudnione.
- Posiadają podpis elektroniczny, lub profil zaufany. Wniosek o dofinansowanie złożyły w formie elektronicznej poprzez system SOW.
- Złożyły wniosek w pierwszym półroczu 2024 roku.
- W latach 2023\2024 zostały poszkodowane w wyniku żywiołu, lub innych zdarzeń losowych.
Termin i sposób składania wniosków
Wnioski o dofinansowanie z programu Aktywny Samorząd można będzie można składać od dnia pierwszego marca bieżącego roku poprzez System Obsługi Wsparcia.
Co oferuje SOW?
Podczas składania wniosku możemy skorzystać z czterech form pomocy:
- Kreator – ułatwia wnioskowanie o środki.
- Infolinia.
- Asystent mobilny.
- Pomoc pracownika PFRON w punkcie informacyjnym SOW.
Środki przeznaczone na realizacje programu
Kwota przeznaczona na realizację celów Aktywnego Samorządu w 2024 roku wynosi 256,5 miliona złotych.
Artykuł został zrealizowany przez Mikołaja Lamparskiego oraz Marzenę Lejkowską
Więcej informacji na:
https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/aktywny-samorzad-w-2024-roku/