Boccia to dyscyplina stworzona specjalnie dla osób z niepełnosprawnością, nie mająca swojego odpowiednika w sporcie olimpijskim. Skierowana jest przede wszystkim do osób z zaburzeniami centralnego układu nerwowego (mózgowym porażeniem dziecięcym, zanikami mięśniowymi, artrogrypozą, zanikami mięśniowymi).
Boccia jest grą indywidualną lub zespołową. Uprawiana jest w ponad 50 krajach świata, znajduje się w programie igrzysk paraolimpijskich. Boccia zrobiła w Polsce oszałamiającą karierę mimo, że wciąż pozostaje w cieniu innych, tradycyjnych sportów paraolimpijskich, stała się niepostrzeżenie najpopularniejszą w kraju dyscypliną sportu niepełnosprawnych a jednocześnie jedyną w pełni grą integracyjną.
W kraju funkcjonuje ponad 200 ośrodków bocci opartych o pracę stowarzyszeń, klubów sportowych. W 2013 r. powołano Związek Stowarzyszeń „Polska Federacja Bocci Niepełnosprawnych" zrzeszający 30 ośrodków bocci w całym kraju. Federacja promuje dyscyplinę, dystrybuuje materiały szkoleniowe, prowadzi szkolenia instruktorskie, sędziowskie i klasyfikacji medycznej oraz koordynuje krajowy system rozgrywek bocci wyczynowej z mistrzostwami Polski i integracyjnej.
W czerwcu 2015 r. został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego Polski Związek Bocci. Uzyskując zgodę ministra sportu i turystyki na utworzenie związku – dyscyplina przyjęła formę organizacyjną polskiego związku sportowego. Od 2010 roku funkcjonuje system mistrzostw Polski a reprezentacja Polski startuje w zawodach międzynarodowych różnych rang, włącznie z mistrzostwami Europy i świata. Równolegle w kraju jest organizowanych dziesiątki turniejów integracyjnych z udziałem tysięcy startujących.
Siedziba PZBocci mieści się w Poznaniu, gdzie już po raz trzeci odbyły się Międzynarodowe Zawody PolskaBOCCIA zorganizowane przez Stowarzyszenie Sportowo Rehabilitacyjne START we współpracy z Polskim Związkiem Bocci.
7 października 2016r. w zawodach grupy paraolimpijskiej wystartowało ponad 50 zawodników z Kanady, Anglii, Brytanii, Kanady, Izraela, Irlandii, Hiszpanii, Niemiec, Danii, Chorwacji, Rosji, Ukrainy i Polski. W zawodach integracyjnych wzięli udział debiutujący w tej dyscyplinie uczestnicy programu Unii Europejskiej Erasmus+ Sport p.n. „BOCCIA – podnoszenie jakości życia osób niepełnosprawnych i ich środowiska przez paraolimpijską dyscyplinę sportową boccia" z Bułgarii, Grecji, Macedonii, Turcji i Gruzji.
W ceremonii otwarcia wystąpili tancerze: Katarzyna Błoch Marek Zaborowski – złoci medaliści zawodów open w Belgii – październik 2016 w kategorii „ kombi", w której jeden z partnerów jest pełnosprawny a drugi porusza się na wózku. Są finalistami mistrzostw Europy i świata. Ich wzruszający, w pięknym wykonaniu taniec w stylu „freestyle" wywołał mnóstwo pozytywnych emocji.
Zawody w powszechnych ocenach były bardzo udane. Po kilku latach organizacji PolskiejBOCCI i ubiegłorocznych World Boccia Open (przypominamy, że w czerwcu 2015 roku w Poznaniu wystartowało 150 zawodników z 31 krajów z 4 kontynentów, co „Nasze Sprawy" skrupulatnie odnotowały) organizatorzy zapracowali na tak dobrą opinię, że BISFed (Światowa Federacja Sportowa Bocci) usilnie namawia Polskę do zorganizowania w 2017 roku europejskich zawodów bocci kwalifikujących do kolejnych Igrzysk Paraolimpijskich.
Polska BOCCIA to nie tylko zawody. Po raz pierwszy w historii tej dyscypliny, dzięki środkom Ministerstwa Sportu i Turystyki, udało się równolegle zorganizować kurs polskich klasyfikatorów medycznych bocci. Kurs poprowadziła Elsa Matthee z Południowej Afryki – szef komisji klasyfikacji i członek zarządu BISFed. Elsa Matthee jest światowym autorytetem klasyfikacji medycznej sportu paraolimpijskiego, zwłaszcza grupy zawodników z mózgowym porażeniem dziecięcym. Uczestnicy, którzy ukończyli kurs otrzymali uprawnienia Narodowego Klasyfikatora Medycznego. Efektem będzie umożliwienie udziału większej grupie zawodników bocci we współzawodnictwie krajowym i międzynarodowym oraz wsparcie procesu szkolenia kadry narodowej w kierunku Igrzysk Paraolimpijskich.
Świat bocci paraolimpijskiej nie jest jeszcze pozbawiony sportowej empatii. Czołówka zawodników i szkoleniowców bocci jest bardzo otwarta i przyjazna wobec debiutantów w tej dyscyplinie i chętnie dzieli się doświadczeniami i metodami szkoleniowymi. Polska ze zdecydowanie krótszym stażem we współzawodnictwie międzynarodowym korzysta z takich form wsparcia.
Do Poznania na kilka dni przed zawodami przyleciał czołowy zawodnik bocci, medalista Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie, uczestnik Igrzysk w Rio – Marco Disparlto z Kanady (wraz z asystentką Joanną Marchlewicz) aby poświęcić swój wolny czas na treningi grupy naszych kadrowiczów bocci.
W grudniu ubiegłego roku mogliśmy uczestniczyć w teście przedolimpijskim w portugalskim Porto. Czworo zawodników kadry narodowej zostało zaproszonych przez Portugalski PCAND (Paralisia Cerebral – Associação Nacional de Desporto – odpowiednik Polskiego Związku Bocci). Test objął szkolenie i zawody kontrolne z kadrą Portugalii – a trzeba wiedzieć, że Portugalczycy należą do czołówki światowej w tej dyscyplinie. Zaproszenie do Porto było wielkim zaszczytem i potwierdzeniem rosnącego potencjału Polskiej Bocci. Treningi dały świetną okazję do podpatrzenia techniki zagrań, zachowania się na boisku a przede wszystkim wymiany doświadczeń zawodników i trenerów. Miało to bardzo duże znaczenie motywacyjne. Test przedolimpijski były elementem projektu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego „Olimpijczyk – przygotowanie zawodników niepełnosprawnych do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich", finansowanego przez PFRON.
źródło: http://naszesprawy.eu/