Placówki edukacyjne z Gdańska mogą włączyć się w akcję „Każda szkoła wspiera seniora – łączymy pokolenia”, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Idea jest prosta: instytucja edukacyjna wspiera na stałe jedną samotną, często schorowaną lub niepełnosprawną osobę 60+ z najbliższej okolicy.
Poprzez uczniów – wolontariuszy, nie tylko pomaga seniorowi w pokonywaniu trudów codzienności, ale też włącza go w życie szkoły i młodzieży. Zaprzyjaźniony senior uczestniczy więc w ważnych wydarzeniach, uroczystościach edukacyjnych, sportowych. Zyskuje możliwość włączenia się w życie dzieci i nastolatków.
„Swoich” seniorów ma już kilka gdańskich placówek, m.in. Zespół Szkół Zawodowych nr 9 oraz XXI Sportowe Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, które przyłączyły się do projektu. Ideą jest, aby każda szkoła pomagała choć jednej sędziwej osobie z okolicy. Zakres wsparcia ustala szkoła i podopieczny MOPR. Uczniowie – wolontariusze odwiedzają seniora w domu, pomagają zrobić zakupy, towarzyszą w spacerach, umilają czas rozmową. Zapraszają podopiecznego np. na ważne imprezy, koncerty szkolne. Dzięki temu seniorzy zyskują możliwość uczestniczenia w życiu młodzieży, bycia na bieżąco w sprawach młodszego pokolenia. Mają z kim pośmiać się i zapominają o problemach związanych np. ze zdrowiem. Młodzież z kolei poznaje seniorów, otwiera się na ich problemy. Uczy – co jest w życiu naprawdę istotne.
– To kolejna akcja, która ma nie tylko aktywizować i integrować społecznie mieszkańców, ale i bardzo wyraźnie zbliżać pokoleniowo – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Doświadczenie naszych gdańskich seniorów jest bezcenne. Korzystanie z niego zawsze jest przywilejem.
– Dzięki temu seniorzy zyskują możliwość uczestniczenia w życiu młodzieży, bycia na bieżąco w sprawach młodszego pokolenia. Mają z kim pośmiać się i zapominają o problemach związanych np. ze zdrowiem – przekonuje Konsultant ds. komunikacji społecznej MOPR w Gdańsku, Sylwia Ressel.
Należy zauważyć, że seniorzy stanowią coraz liczniejszą grupę społeczną, która z roku na rok będzie odgrywała coraz większą rolę w życiu lokalnych społeczności. Główny Urząd Statystyczny szacuje, że w 2025 r. osoby po 60 roku życia będą stanowiły prawie 28 proc. całego społeczeństwa w Polsce (10 mln osób), w 2035 r. ok. 32 proc. (11,4 mln), a w 2050 r. ich udział wzrośnie do ponad 40 proc. (13,7 mln).
MOPR posiada bazę osób starszych w dzielnicach, zainteresowanych uzyskaniem wsparcia szkolnego. Projekt potrwa cały rok.
Kontakt w sprawie włączenia się do akcji: wolontariat@mopr.gda.pl lub pod numerem tel. 58 342 31 77.