Aplikacja Remedizer ma być łącznikiem pomiędzy pacjentem, a lekarzem w centrum monitorowania. Istotą aplikacji jest jednak możliwość synchronizacji z wyposażonymi w technologię bluetooth zewnętrznymi urządzeniami medycznymi, jak chociażby termometr, glukometr czy ciśnieniomierz. Wykonane pomiary zostaną przesłane do aplikacji, a ta przekaże je do centrum monitorowania, bezpośrednio do lekarza zajmującego się danym pacjentem, a ten po przeanalizowaniu wyników będzie mógł przekazać szybką informację zwrotną o stanie zdrowia i ewentualnych koniecznych działaniach – np. przyjęciu leku, wizycie u lekarza specjalisty bądź o hospitalizacji.
Teraz nowatorska aplikacja mobilna jest testowana także we Włoszech. Technologia, która pozwala sprawdzać stan pacjentów ze wszczepionymi pompami wspomagającymi pracę serca, jest testowana w ISMETT (Mediterranean Institute for Transplantation and Advanced Specialized Therapies) w Palermo.
Za powstanie Remedizer a odpowiada Michał Jakubowski, do tej pory znany przede wszystkim ze stworzenia i prowadzenia EasyCALL – operatora telekomunikacyjnego świadczącego usługi typu VOIP.
Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, którego lekarze współtworzyli aplikację, nawiązał współpracę z włoską kliniką. Remedizer to aplikacja, która w przyszłości może stanowić alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnej opieki poszpitalnej. Za jej pomocą pacjenci mogą kontrolować właściwości pompy oraz podstawowe parametry zdrowotne, np. wagę i temperaturę ciała czy ciśnienie tętnicze. Dane można wprowadzać do systemu ręcznie, można też zrobić to automatycznie: Remedizer potrafi połączyć się bezprzewodowo z takimi urządzeniami jak ciśnieniomierz, glukometr i termometr.
Aplikacja ułatwia również przyjmowanie lekarstw: pozwala sprawdzić, czy nie wchodzą w interakcje z innymi lekami. Remedizer pomaga zorganizować i kontrolować leczenie farmakologiczne. Pacjenci mogą zapisywać w aplikacji, kiedy i jaką dawkę leku przyjęli.
Na podstawie wprowadzonych danych lekarz może kontrolować stan zdrowia chorych. Gdy będzie to konieczne, doktor może zaordynować wizytę lekarską lub udzielić wskazówek dotyczących sposobów leczenia.
Warszawski Instytut Kardiologii we współpracy z włoską kliniką ISMETT prowadzi badania nad oprogramowaniem aplikacji, by w przyszłości stała powszechnym i bardzo przydatnym narzędziem kontrolowania w czasie rzeczywistym stanu zdrowia pacjenta.