W karajach zachodnich wolontariat jest takim samym atutem, jak zestaw wyspecjalizowanych szkoleń, doskonała znajomość języków obcych czy referencje. Udział w prospołecznych działaniach jest uznawany nie tylko za przejaw szlachetności, ale też praktyczną szkołę podstaw zarządzania, relacji międzyludzkich i budowania firmowego wizerunku. W Polsce taki punkt widzenia z trudem przebija się do świadomości akademików i pracodawców. Nowe zwyczaje próbują promować niemal wyłącznie polskie oddziały zachodnich korporacji.
Zaangażowanie w projekty wolontariackie stopniowo rośnie od początku bieżącej dekady. Z raportu Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika choćby, że już w 2014 roku swoje zaangażowanie w projekty tego typu deklarowała nawet jedna trzecia Polaków. Tyle że przyjęta wówczas definicja była bardzo szeroka: obejmowała działalność na rzecz organizacji lub grup społecznych, zaangażowanie na rzecz otoczenia i osób spoza kręgu rodziny i znajomych czy wreszcie działania na rzecz kościoła lub związku wyznaniowego. W przypadku wolontariatu pracownra
Największy wolontariat korporacyjny w Polsce to Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, która zachęca do brania udziału w tego typu przedsięwzięciach zarówno pracowników banku Citi Handlowy, jak centrum usług wspólnych – Citi Service Center Poland. Kulminacją koordynowanych przez Fundację Kronenberga projektów jest Global Community Day, wypadający zawsze w czerwcu. W tym roku w ramach wolontariatu firma zrealizowała ponad 220 projektów na terenie całego kraju. Pracowało przy nich 3213 osób. Liczba zrealizowanych projektów sięgnęła już niemal półtorej tysiąca, a ich beneficjentami było 216 tysięcy osób.
Zachodnie uniwersytety i firmy przywiązują do wolontariatu wielką uwagę. Pracodawcy uważają dobre, jakościowe doświadczenie wolontariackie za równie ważne, jak praca na stanowiskach odpłatnych. To jest standard światowy i, wcześniej czy później, na te czynniki zaczną zwracać uwagę polskie firmy.
Czytaj całość: Nowa moda w rekrutacji. Ten jeden warunek staje się ważniejszy od referencji i doświadczenia