Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych w Gdańsku

Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych istnieje od 1991 roku. Powstał z myślą o osobach ze specjalnymi potrzebami czytelniczymi.

Udostępnia książki mówione w formie kaset magnetofonowych oraz audiobooków w formacie CD, MP3 i standardzie DAISY. Oferta ta skierowana jest do osób z różnymi niepełnosprawnościami (szczególnie z dysfunkcjami wzroku) oraz do osób z dysleksją. Zapraszamy również ludzi starszych, którym czytanie sprawia trudności. Pełen spis tytułów znajduje się w katalogu on-line. Należy przez opcję "wyszukiwanie proste" zaznaczyć typ dokumentu: "książka mówiona elektroniczna" lub "książka mówiona kaseta magnetofonowa".

Ośrodek wypożycza także literaturę przedmiotową z zakresu psychologii, socjologii, pedagogiki i rehabilitacji oraz czasopisma specjalistyczne dotyczące problematyki osób niepełnosprawnych. Z tej oferty mogą korzystać wszyscy czytelnicy.

Osobom chorym, samotnym (z terenu Gdańska), które mają problemy z wyjściem do biblioteki,  książki są dostarczane do domu.

Obok typowej działalności bibliotecznej, ośrodek prowadzi również zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanego pedagoga oraz współpracujących z Ośrodkiem terapeutów. 

Czasopisma udostępniane w Ośrodku: Biblioteka w Szkole, Biblioterapeuta, Integracja,  Szkoła Specjalna, Wspólne Tematy, Świat Ciszy, Wspólne Tematy, Niepełnosprawność, Nasze Sprawy, Cross, Bardziej Kochani. 

 

Dzieci z niepełnosprawnością wzroku ( w wieku szkolnym) i ich rodziców mogą uczestniczyć w  cyklicznych spotkaniach integracyjnych z zakresu wsparcia psychologicznego. Zajęcia prowadzi tyflopedagog i terapeuta, Joanna Wcześny.  Warsztaty odbywają się w piątki w godzinach 16.00-18.00 w ramach projektu realizowanego przez Poradnię Wspomagania Rozwoju "Po Drodze" we współpracy z Wydziałem Edukacji Miasta Gdańsk i skierowane są do dzieci realizujących obowiązek szkolny na terenie Gminy Miasta Gdańsk. Celem zajęć jest pokazanie uczestnikom możliwości kształtowania postawy twórczej dzięki różnym technikom arteterapii, takim jak: rysunek, malarstwo, drama, zabawa, muzyka, biblioterapia.

 

Ośrodek zaprasza placówki zajmujące się osobami niepełnosprawnymi na przedpołudniowe warsztaty z biblioterapii, we wtorki i czwartki w godzinach 9.30 – 11.00 Na zajęciach odbywa się wspólne czytanie, słuchanie audiobooków, zabawa i wykonywanie pięknych prac plastycznych.To wspaniała terapia przez książkę, muzykę i wspólne działania twórcze. Ośrodek prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

 

więcej na: http://www.wbpg.org.pl/osrodek_czytelnictwa_chorych_i_niepelnosprawnych

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial