Badania antydyskryminacyjne – RPO zbiera propozycje tematów badań na lata 2019 i 2020

Rzecznik Praw Obywatelskich jako organ ds. równego traktowania zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji państwowych oraz uczelni wyższych i ośrodków naukowo-badawczych do zgłaszania propozycji tematów badań antydyskryminacyjnych na lata 2019 i 2020.

Dlaczego Rzecznik prowadzi badania antydyskryminacyjne?

Ustawa z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania do polskiego porządku prawnego wdrożyła dyrektywy Unii Europejskiej. Nałożyły one na państwa członkowskie obowiązek powołania niezależnych organów ds. równego traktowania, których zadaniem jest przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na:

  • płeć,
  • pochodzenie narodowe lub etniczne,
  • religię lub przekonania,
  • niepełnosprawność,
  • wiek
  • orientację seksualną.

W Polsce od dnia 1 stycznia 2011 r. funkcję niezależnego organu ds. równego traktowania pełni Rzecznik Praw Obywatelskich i w związku z tym, zgodnie z art. 17b pkt 2 ustawy z 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich, jest on zobowiązany do prowadzenia niezależnych badań dotyczących dyskryminacji.

Mają one na celu dostarczenie wiedzy nt. zjawisk społecznych i sytuacji osób narażonych na dyskryminację. Na podstawie uzyskanych danych Rzecznik formułuje zalecenia dla organów władzy publicznej. Odnoszą się one zarówno do koniecznych zmian w prawie, jak i do praktycznej realizacji obowiązujących przepisów.    

 

Szczegółowe informacje na stronie: www.rpo.gov.pl/pl/content/badania-antydyskryminacyjne-RPO

Propozycje można zgłaszać za pośrednictwem formularza do dnia 14 lutego 2018 r.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial