Praca na wysokościach to wyzwanie, które wymaga nie tylko odwagi, lecz także odpowiedniego przygotowania i wynikających z niego specjalistycznych umiejętności. Dlatego tak ważne są szkolenia wysokościowe. Na czym polegają, jak się dzielą i gdzie się przydają? Czytaj dalej, aby poznać szczegóły!
Na czym polegają szkolenia wysokościowe?
Szkolenia wysokościowe to specjalistyczne kursy, dzięki którym uczestnicy mogą przygotować się do prac na wysokościach, rozumianych jako prace wykonywane na poziomie od jednego metra nad podłogą/ziemią wzwyż (jeśli nie ma dodatkowych zabezpieczeń w postaci, np. barierek). Według prawa przejście szkolenia jest niezbędne do tego, aby móc taką pracę legalnie wykonywać.
Podstawowym celem szkoleń wysokościowych jest oczywiście przekazanie umiejętności, a co za tym idzie – ochrona zdrowia i życia pracowników. Nie można też jednak zapomnieć o tym, że wykwalifikowany pracownik gwarantuje też bezpieczeństwo osobom znajdującym się w pobliżu miejsca wykonywania pracy (np. przechodniom na ulicach, pracownikom hal itp.).
Podczas kursu uczestnicy poznają nie tylko teorię i zasady korzystania ze specjalistycznego sprzętu, ale, wybierając profesjonalne firmy szkoleniowe, takie jak np. https://alpinizmprzemyslowy.pl/szkolenia-wysokosciowe/, mają też okazję przetestować swoje umiejętności w praktyce, w miejscu szkolenia, gdzie znajdują się specjalnie przygotowane konstrukcje i dachy skośne.
Rodzaje szkoleń wysokościowych
Szkolenia wysokościowe dzielą się na dwa główne rodzaje:
- dostęp budowlany – jest to szkolenie przygotowujące do prac, które wykonywane są na drabinach, podnośnikach, rusztowaniach i innych konstrukcjach stosowanych powszechnie na placach budowy – na przykład przy konserwacji elewacji lub pracach na dachach.
- alpinizm przemysłowy – te szkolenia dedykowane są osobom, które chcą wykonywać prace alpinistyczne, czyli takie, które odbywają się w podwieszeniu, a zatem przy wykorzystaniu specjalistycznych technik linowych. Są potrzebne między innymi przy pracach na elewacjach wieżowców, przy masztach GSM czy podczas montażu reklam.
Praca na wysokościach na co dzień
Po ukończeniu szkolenia oraz zdobyciu wszystkich i niezbędnych oświadczeń i dokumentów, można rozpocząć prace wysokościowe w wielu sektorach gospodarki. Osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia, są potrzebne przede wszystkim w budownictwie, ale usługi wysokościowe obejmują też na przykład montaż paneli słonecznych czy konserwację linii energetycznych. Z technik alpinistycznych korzystają też wyspecjalizowane służby ratownicze, pomagając m.in. w wypadkach na wysokich konstrukcjach.
Dlaczego warto iść na szkolenie wysokościowe?
Szkolenie wysokościowe to nie tylko gwarancja zdobycia praktycznej wiedzy, lecz także poszerzenie swoich kwalifikacji. Obecnie na rynku zwiększa się nacisk na bezpieczeństwo pracy, co wiąże się z zaostrzającymi się przepisami BHP.
W wielu branżach posiadanie dokumentów potwierdzających umiejętność pracy na wysokości zwiększa też możliwość awansu, a co za tym idzie – wyższych zarobków oraz większej satysfakcji z wykonywanych zadań.
Artykuł sponsorowany