Bobot, czyli robot, który może zostać opiekunem i przyjacielem małych pacjentów w szpitalach – to wynalazek studentów Politechniki Białostockiej. Ich zdaniem robot może wspomóc pracę pielęgniarek i lekarzy, a dzieciom zapewnić zabawę w szpitalu.
Projekt "Bobot – prawdziwy przyjaciel" jest realizowany na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej (PB) przez Międzywydziałowe Koło Naukowe Grupa Technologii Mobilnych przy wsparciu ze strony Wydziału Informatyki.
Bobot to grubiutki robot przypominający wyglądem i wzrostem dziecko w wieku szkolnym. Jak powiedział PAP koordynator projektu Marcin Żukowski, roboto będzie pełnił dwie funkcje – elektronicznego opiekuna i przyjaciela dzieci.
Dzięki zastosowanej w nim elektronice będzie potrafił m.in. znaleźć odpowiednią salę, sprawdzić temperaturę i puls u dziecka, a także przewozić w plecaku przesyłki, np. próbki krwi. Wmontowana w niego kamera może też służyć do monitorowania sali, a przesyłając obraz np. na tablet pielęgniarki może pomóc jej w pilnowaniu małych pacjentów.
Natomiast Bobot jako przyjaciel hospitalizowanych dzieci będzie mógł m.in. opowiadać im bajki, śpiewać piosenki, wyświetlać filmy, a także komunikować się z nimi poprzez zrozumiałe symbole wyświetlane na brzuszku. Dzięki temu – jak dodał Żukowski – robot będzie mógł się komunikować także z głuchoniemymi dziećmi.
Żukowski powiedział, że pomysł całego przedsięwzięcia zrodził się podczas jednej z wizyt w szpitalu, kiedy pokazywano dzieciom łazika marsjańskiego (studenci PB od kilku lat konstruują takie łaziki, które zdobywają nagrody na międzynarodowych zawodach w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w USA). Jak wspominał, dzieci były bardzo zainteresowane łazikiem i studenci chcieli zaprojektować robota specjalnie dla nich.
Dodał, że przed rozpoczęciem projektu przeanalizowali też sytuację w dziecięcych szpitalach. Jak wynikało z obserwacji, personel medyczny ma dużo pracy i nie zawsze może poświęcić więcej czasu na zabawę czy czytanie dzieciom książek. "Dzieci potrzebują ciepła i uwagi, więc każda dodatkowa inicjatywa w szpitalu ma znaczenie" – zauważył Żukowski.
Obecnie powstaje prototyp robota. Zaprojektowany jest cały wygląd Bobota. Gotowy jest już szkielet konstrukcji. Trwają prace nad korpusem robota, który ma być wytrzymały, ale i mieć przyjazny wygląd. Zespół konstruktorów liczy, że prototyp uda się stworzyć do końca kwietnia przyszłego roku.
Według Żukowskiego obecnie na rynku dostępny jest jeden podobny robot portugalskich konstruktorów, ale – jak dodał – nastawiony jest on jedynie na interakcję i zabawę z dziećmi. Bobot ma też pomagać pielęgniarkom.
"Bobot – prawdziwy przyjaciel" został jednym z finalistów konkursu "Technotalent" 2016, który wspiera innowacyjne projekty z województwa podlaskiego.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl