Dogoterapia w polskich szpitalach dziecięcych

 „Kiedy wrócisz?” pytają mali pacjenci podczas zajęć z udziałem psów w pięciu szpitalach dziecięcych w Polsce. Dzięki Fundacji„Dr Clown” wspieranej przez firmę MarsPolska szkolone psy wraz z certyfikowanymi terapeutami przychodzą do dzieci co najmniej raz w miesiącu. Jak wskazują badania oraz doświadczenia praktyków, relacja ze zwierzętami niesie ze sobą korzyści dla zdrowia i samopoczuciawspomagając proces leczenia.

Warszawa, 24 listopada 2017 roku– Niesamowicie jest patrzeć, jak pod wpływem kontaktu z psem dzieci otwierają się na relację i relaksują. Już nie raz zdarzyły się nam chwile wzruszenia. Podczas zajęć dzieci przytulają się do psa, głaszczą, mówią mu "jak dobrze, że jesteś", "kocham cię". Zawsze wtedy gości na ich ustach uśmiech mówi Małgorzata Gola, Pełnomocniczka Fundacji „Dr Clown” w Szczecinie. – Pamiętam doskonale dziewczynkę, która po skończonych zajęciach podeszła do nas i zapytała, kiedy będą następne zajęcia. Po uzyskaniu odpowiedzi odpowiedziała: "Ojej, mam nadzieję, że jeszcze wtedy będę w szpitalu" – dodaje Małgorzata Gola.

Takich historii z zajęć prowadzonych w ramach ogólnopolskiego projektu zajęć dogoterapiiw pięciu szpitalach dziecięcych w Warszawie, Łodzi, Toruniu, Gdańsku i Szczecinie jest wiele.To pierwszy, cykliczny projekt tego typu w kraju, w ramach którego w szpitalach prowadzone są profesjonalne zajęcia AnimalAsissted Activity – z udziałem wyszkolonego psa – połączone z „terapią śmiechem”, realizowane przez Fundację „Dr Clown” przy wsparciu ze strony firmy Mars Polska.Od kiedy projekt ruszył, czyli od marca tego roku,z pozytywnego wpływu relacji z czworonogami skorzystało już ponad 400 małych pacjentów – odbywających leczenie na różnych szpitalnych oddziałach – psychiatrii, onkologii, neurologii, kardiologii, okulistyki itd.

W Marsie jesteśmy przekonani, że relacja człowieka z psem jest wyjątkowa i niesie ze sobą wiele korzyści dla obu stron – mówi Marzena Ignaczak, dyrektor ds. korporacyjnych w Mars Polska. – Od lat wspieramy zajęcia dogoterapii w jednej z lokalnych szkół specjalnych oraz przedszkolu integracyjnym gdzie rezultaty przeszły najśmielsze oczekiwania rodziców, terapeutów i samych dzieci. Wyobraziliśmy sobie, co by było, gdybyśmy pomagali dzieciom w placówkach w całej Polsce? I wtedy spotkaliśmy Fundację „Dr Clown”. Entuzjastycznie i z pełną odpowiedzialnością zaangażowaliśmy się w nasz wspólny plan i dzięki otwartości polskich szpitali, dziś widzimy cudowne efekty tych zajęć – dodaje Ignaczak.

Zajęcia są uzupełnieniem procesu leczenia, a prowadzący je terapeuci i „doktorzy clowni” często są świadkami wspaniałych przemian zachowania dzieci. Jest to wyczekiwany przez pacjentów momenti chwila wielu wzruszeń, ale także element wsparcia procesu medycznego. Zwierzęta pomagają dzieciom oderwać się od codziennej rutyny i poczuć się znów sobą – dzieckiem – a nie tylko pacjentem.

–Relacja człowieka z psem niesie ze sobą wiele korzyści, co znajduje swoje potwierdzenie w licznych badaniach naukowych – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, ekspertka Mars Polska. – Psy pomagają dzieciom radzić sobie ze stresem, który jest nieodłącznym elementem życia szpitalnego i procedur medycznych. Dzieci naturalnie szukają kontaktu z pupilem w chwilach napięcia, smutku czy niepowodzeń.

Przeprowadzone badania wykazały między innymi, że pozytywny kontakt z psem wpływa na wydzielanie oksytocyny (zwiększenie poziomu) i kortyzolu (obniżenie poziomu) a co za tym idzie może mieć wpływ na radzenie sobie ze stresem.Ciekawych wyników dostarczyły badaniu w których stwierdzono, że dzieci po przebyciu operacji chirurgicznych (1-3 dni wcześniej), mające możliwość przebywania lub nawet krótkiego kontaktu z psem, wykazują niższą fizyczną i emocjonalną reakcję na ból. Sugeruje to, że relacja ze zwierzętami może być korzystna dla zdrowia i dobrego samopoczucia dzieci.

–Pozytywny wpływ zwierząt dotyczy zarówno zdrowia fizycznego jak i psychicznego – mówi Małgorzata Głowacka – W badaniach prowadzonych na świecie zaobserwowano zdecydowaną redukcję objawów u dzieci z ADHD podczas terapii z udziałem psa(w skrócie CAT z ang. canineassistedtherapy) w porównaniu z dziećmi, które nie miały kontaktu z psami, a u których stosowano takie samo leczenie Psychoterapeuci zauważyli także, iż sama obecność psa podczas sesji terapeutycznej może wzmacniać jej efekty zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Pacjenci chętniej i szybciej zaczynali opowiadać o swoich problemach, mówiąc później, że obecność psa zmotywowała ich do tego.

Poprawianie samopoczucia pacjentów polskich szpitali i przywoływanie uśmiechu na ich twarze jest zadaniem Fundacji „Dr Clown” już od 18 lat. Wolontariusze zaangażowani w działania Fundacji wspierają proces leczenia „zarażając” pacjentów śmiechem, który ma dobroczynny wpływ na zdrowie.

Uśmiech leczy, co udowadniają nasi przeszkoleni wolontariusze – „doktorzy clowni”, odwiedzający szpitale i placówki specjalne w ponad 80 polskich miastach, budując relacje z osobami chorymi i potrzebującymi wsparcia, pomagając im w procesie zdrowienia oraz sprawiając, że choć na chwilę mogą zapomnieć o chorobie. Co roku z programem „Terapii śmiechem” docieramy do niemal 60 tysięcy podopiecznych – mówi Anna Czerniak, Prezes Fundacji „Dr Clown”. – Zbawienne efekty pracy „doktorów clownów” oparte są na leczących aspektach śmiechu oraz interakcji z pacjentami, rozszerzenie naszych działań w szpitalach o współpracę z profesjonalnymi dogoterapeutami i ich czworonożnymi pomocnikami to kolejny krok na drodze niesienia pomocy podopiecznym – dodaje Anna Czerniak.

Fundacja „Dr Clown”, której wolontariusze z czerwonym noskiem prowadzą „Terapię śmiechem” w szpitalach i placówkach specjalnych, dociera w ponad 80 miastach do blisko 60 tysięcypacjentów każdego roku.

 

 


O FUNDACJI „DR CLOWN”

 

Fundacja „Dr Clown” to organizacja pożytku publicznego powstała w 1999 roku. Jej celem jest wywoływanie uśmiechu na twarzach chorych, a misją przekonanie, że smutek można leczyć. Od 18 lat z powodzeniem realizuje program „Terapii śmiechem i zabawą” w polskich szpitalach oraz placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. Są to np. szkoły i przedszkola specjalne dla dzieci z różnymi typami niepełnosprawności, domy seniora, domy dziecka, Domy Pomocy Społecznej. Wolontariusze Fundacji, „doktorzy clowni”, w kolorowych strojach i z czerwonymi noskami niosą uśmiech i bawiąc, likwidują napięcia spowodowane trudną sytuacją osób zmagających się z chorobą i hospitalizacją oraz trudnościami życiowymi, regularnie odwiedzając m.in. chore dzieci, osoby z niepełnosprawnościami i seniorów. „Doktorzy clowni”, przeszkoleni w dziedzinie psycho-pedagogiki i klaunady, w swojej pracy sięgają po iluzję, żonglerkę, zabawy interaktywne, jak również techniki relaksacyjne i empatyczne rozmowy, aby budować leczącą relację z podopiecznymi i sprawić, by choć na chwilę zapomnieli oni o chorobie i trudnościach.  Podczas każdej wizyty rozdają radość, uśmiech i czerwony nosekniezbędny, magiczny rekwizyt. Efektem każdej takiej wizyty jest nie tylko minimalizowanie negatywnych konsekwencji choroby czy hospitalizacji. To również wzmacnianie motywacji do zdrowienia i wspieranie medycyny konwencjonalnej.

 

Fundacja „Dr Clown” jest pierwszą organizacją, która wprowadziła terapię śmiechem (geloterapię) na polski grunt. Nawiązuje do działalności Huntera Doherty’ego „Patcha” Adamsa, amerykańskiego lekarza i aktywisty, który w przebraniu clowna rozśmieszał pacjentów, wspierając w ten sposób konwencjonalną medycynę.

 

Fundacja działa w całej Polsce posiada 23 Oddziały, które prowadzą działalność w ponad 80 miastach, odwiedzając 157 szpitali i placówek różnego typu. Blisko 600 wolontariuszy, w przebraniu „doktora clowna” odwiedza rocznie, w całej Polsce, prawie 60 000 potrzebujących.

 

W ramach programu „Terapii śmiechem”, oprócz regularnych odwiedzin u podopiecznych, realizowane są akcje edukacyjne, organizowane imprezy okolicznościowe oraz plenerowe. Fundacja prowadzi tez rozliczne akcje społeczne i edukacyjne, na poziomie lokalnym i ogólnopolskim.

 

O FIRMIE MARS:

Mars na świecie jest prywatnym, rodzinnym biznesem z ponad stuletnią historią i jednymi z najbardziej uwielbianych marek na świecie, takimi jak M&M’S®, PEDIGREE®, ROYAL CANIN®, ORBIT® i UNCLE BEN’S®. Firma zatrudnia ponad 100 000 Współpracowników w ponad 80 krajach. Mars Incorporated generuje sprzedaż netto na poziomie przekraczającym 35 mld USD z działalności w sześciu segmentach biznesowych – Petcare, Chocolate, Wrigley, Food, Drinks, Symbioscience.

 

DOŚWIADCZENIE W ŻYWIENIU I OPIECE NAD ZWIERZĘTAMI DOMOWYMI

Mars Petcare stawia potrzeby zwierząt na pierwszym miejscu, dlatego dostarcza im zdrowe, bezpieczne i smaczne pożywienie. W dziedzinie opieki nad zwierzętami, we współpracy z

naukowcami wyznacza standardy żywienia i bada symbiozę pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem, dzieląc się tą wiedzą z całym światem.

Naszą misją jest:LEPSZY ŚWIAT DLA ZWIERZĄT. Dają one człowiekowi tak wiele, że zgodnie z zasadą Wzajemności, to dobro trzeba im oddać. Dostarczanie pełnowartościowego i zbilansowanego jedzenia dla psów i kotów domowych jest bardzo ważne dla ich zdrowia i samopoczucia. Jednak uważamy, że możemy robić więcej i dlatego równie mocno dbamy o regularną pomoc i edukację na temat odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami oraz promujemy korzyści płynące z relacji między ludźmi i zwierzętami domowymi. Potwierdzeniem są m.in. poniższe działania:

  • W ramach współpracy Mars Polska z Fundacją Dr Clown, w pięciu polskich szpitalach prowadzone są zajęcia dogoterapii, z których dotychczas skorzystało ponad 400 małych pacjentów.
  • Z inicjatywy Mars od lat prowadzone są zajęcia dogoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży w Zespole Szkół w Erminowie k. Sochaczewa oraz w przedszkolu integracyjnym.
  • Przekazujemy karmę dla psów asystujących osobom niewidomym oraz poruszającym się na wózku inwalidzkim, w województwie mazowieckim.
  • Około 300 tonrocznie pełnowartościowej karmy dla psów i kotów Mars Polska przekazuje przytuliskom i schroniskom w całej Polsce.
  • Globalny program wolontaryjny firmy Mars – „Mars Volunteer Program” – pozwala każdemu Współpracownikowi Marsa spędzić do 2 dni pracy na działalności charytatywnej. 364 Współpracowników Marsa w Polsce poświęciło na rzecz potrzebujących zwierząt ok. 1420 godzin.
  • 23 psy ratownicze i 5 psów przewodników jest nieprzerwanie od lat karmionych pełnowartościową, zbilansowaną karmą produkowaną przez firmę.
  • Milion posiłków trafia do polskich schronisk, dzięki zaangażowaniu internautów w akcję charytatywną „Mam serce dla psa i kota”.
  • Do Mars Incorporated należy również Centrum Żywienia Zwierząt Waltham – wiodąca instytucja naukowa i ekspert w zakresie żywienia zwierząt domowych oraz opieki nad nimi. Od 50 lat jako pionier i lider badań naukowych wyznacza nowe standardy na temat zdrowia zwierząt, ich samopoczucia i żywienia. Centrum, będąc w stałej współpracy z największymi na świecie instytutami naukowymi, stanowi merytoryczną podbudowę dla marek Mars Petcare takich jak WHISKAS®, PEDIGREE®, NUTRO®, TRILL®, CESAR®, SHEBA®, DREAMIES™, KITEKAT®, AQUARIAN®, WINERGY®, BANFIELD® Pet Hospital czy ROYAL CANIN.

Odpowiedź do artykułu “Dogoterapia w polskich szpitalach dziecięcych

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial