18 października (czwartek) w godz. 10:30-13:00 w Krakowie odbędzie się kolejny Dzień Otwarty Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych przy Hali 100-lecia Cracovii (ul. Focha 40). Ideą przewodnią eventu, organizowanego przez Fundację Poland Business Run, jest prezentacja sportu w formie integrującej dzieci pełnosprawne z niepełnosprawnymi.
Uczestnikami (odbiorcami) wydarzenia będą przede wszystkim uczniowie krakowskich szkół podstawowych. Organizatorzy przewidują udział ok. 200 dzieci w przedziale wiekowym 7–15 lat, w tym część z różnym rodzajem niepełnosprawności. Podczas Dnia Otwartego odbędzie się prezentacja sportu osób niepełnosprawnych oraz integracja dzieci pełnosprawnych z niepełnosprawnymi.
– Podczas Dnia Otwartego przedstawionych zostanie kilka dyscyplin sportowych – szermierka i koszykówka na wózkach, kolarstwo ręczne (handbike), wioślarstwo oraz tenis stołowy. Wszystkie stanowiska prowadzone będą przez sportowców niepełnosprawnych. Odbędzie się także pokazowy mecz goalballu, czyli gry zespołowej dla osób niewidomych i słabowidzących. Przewidujemy także naukę jazdy na wózkach w formie toru przeszkód oraz spotkanie z paraolimpijczykiem Igorem Sikorskim, brązowym medalistą paraolimpiady w Pjongjang – mówi Marcin Królikowski z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych.
Każdy uczestnik będzie miał możliwość osobiście spróbować swoich sił w przygotowanych dyscyplinach. Wszystkie stanowiska będą prowadzić konkurs dla uczestników zarówno pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych. W celu pełnej integracji obie grupy będą mogły ze sobą konkurować (formuła open). Aby wyrównać szanse każdy uczestnik niepełnosprawny, którego konkurentem będzie osoba sprawna, uzyska handicap.
– Prowadzenie Dnia Otwartego przyjmie radosną i ciepłą formę, aby przedstawić uczestnikom świat osób niepełnosprawnych jako wspólną rzeczywistość, niekoniecznie smutną i samotną. Chcemy pokazać, że bycie niepełnosprawnym/ niepełnosprawną nie wiąże się tylko z zamknięciem pewnych drzwi, ale również z pojawieniem się innych możliwości, np. niepełnosprawność ruchowa nie musi oznaczać końca korzystania z roweru, a jedynie zmianę formy z tradycyjnego na rower ręczny – tłumaczy Marcin Królikowski.
Jednym z elementów wydarzenia będzie także punkt cateringowy dla uczestników, którego ideą przewodnią jest przybliżenie im języka migowego. Każdy zainteresowany skorzystaniem z punktu zobligowany będzie do użycia niewerbalnego systemu komunikacji.
Informacja prasowa