Kupując mieszkanie, aby je wynająć podejmujesz pewne ryzyko. Najemca może okazać się nieuczciwy i zalegać z opłatą czynszu. To jednak nie wszystko. Zdarza się, że lokatorzy nie dbają o wynajmowane mieszkanie i lokum szybko ulega zniszczeniu. Z atrakcyjnego zarobku nie warto jednak rezygnować. Szczególnie, że rok akademicki zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim ożywienie na rynku nieruchomości.
– Jeśli chcemy wynająć mieszkanie nie możemy zapominać o podpisaniu umowy najmu. Regulowana jest ona przepisami kodeksu cywilnego. Najem mieszkań podlega również ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego – mówi Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.
Poznaj lokatora
Zanim podpiszesz umowę o wynajem mieszkania powinieneś poznać potencjalnego najemcę. Masz prawo prosić go o przedstawienie dokumentu tożsamości. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że lokator nie posługuje się fikcyjnymi danymi.
Ciekawostka!
W Polsce w 2015 roku do bazy danych systemu dokumentów zastrzeżonych trafiło aż 130 tys. dokumentów.
Jeśli nie jesteś przekonany co do możliwości finansowych najemcy, możesz poprosić go o raport z Biura Informacji Kredytowej lub zaświadczenie o dochodach, które wykażą czy lokator nie będzie miał problemów z płatnościami za mieszkanie.
Podpisz umowę
Umowa najmu powinna chronić interesy zarówno wynajmującego jak i najemcy. Warto dołączyć do niej protokół, który przedstawia w jakim stanie jest mieszkanie i co się w nim znajduje. Po dłuższym okresie czasu możesz tego nie pamiętać. Szczegółowy raport i fotografie rozwiążą wszelkie wątpliwości.
Dokument warto podpisać w obecności notariusza. Chroni to właściciela mieszkania w przypadku, kiedy najemca nie uregulował płatności lub nie chce się wyprowadzić po wygaśnięciu umowy. Na podstawie takiej umowy lokatora można eksmitować.
Każda strona umowy powinna zostać zaparafowana przez strony, a na ostatniej z nich musi widnieć czytelny podpis z datą zawarcia kontraktu.
Co powinna zawierać umowa najmu? Oprócz danych osób ją zawierających powinny się w niej znaleźć:
- wysokość czynszu,
- terminy płatności,
- okres wynajmu mieszkania,
- okres wypowiedzenia mieszkania,
- wysokość kaucji,
- sposób rozliczania mediów,
- stan liczników,
- opis stanu nieruchomości.
Należy także pamiętać o informacji na temat formy zapłaty czynszu oraz ustalonej kwocie kaucji. Dla własnego bezpieczeństwa na umowie powinien się również znaleźć zapis o czynnościach, które zostaną podjęte przy zniszczeniu mieszkania oraz informacja o możliwości wizytacji lokalu podczas wynajmu.
Zabezpiecz mieszkanie kaucją
Najbardziej popularnym zabezpieczeniem przy najmie mieszkania jest kaucja. Lokator przekazuje pieniądze na poczet ewentualnych zniszczeń właścicielowi lokum w dniu podpisywania umowy. Zazwyczaj kaucja jest pobierana w wysokości miesięcznego czynszu. Po wygaśnięciu umowy – środki są zwracane lokatorowi, jeśli w mieszkaniu nie doszło do zniszczeń. W przeciwnym razie pieniądze te pokrywają koszt naprawy.
Zgłoś się do urzędu skarbowego
Wynajmujący powinien poinformować urząd skarbowy o dodatkowych dochodach wynikających z wynajmu mieszkania. W przypadku niezgłoszenia lokatorów – przestają obowiązywać przepisy dla najmu okazjonalnego, a właściciel mieszkania traci część uprawnień, jakie przysługują mu względem najemcy. Jest to np. możliwość eksmisji lokatora po ustaniu stosunku najmu, zmiany czynszu lub wypowiedzenia umowy czy swobodę ustalenia warunków najmu.
informacja prasowa
—
Wawel Service to jeden z czołowych krakowskich deweloperów. W tym roku firma świętuje 25-lecie, a na swoim koncie ma już ponad 3500 sprzedanych mieszkań. W ofercie dewelopera znajdują się zarówno lokale o wyższym standardzie wykończenia, mieszkania pod wynajem oraz nieruchomości komercyjne. Klienci zawsze mogą liczyć na fachową pomoc w uzyskaniu kredytu, sprzedaży starego lokum oraz wykończeniu i aranżacji nowego mieszkania. Więcej informacji o Wawel Service można znaleźć na: www.wawel-service.pl.