Lasy dla osób z niepełnosprawnością

Lasy Państwowe są państwową jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Od wielu lat ludzie zastanawiają się, czy lasy są w jakikolwiek sposób dostosowane pod osoby z niepełnosprawnościami. Las kojarzy nam się z miejscem, które jest omijane szerokim łukiem przez tę grupę osób.

Przepisy

Zerknijmy najpierw na przepisy dotyczące poruszania się w lasach. Według art.29.1. „Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb[1]. Ponadto w ustępie 2 art. 29 napisane zostało, że postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.

Wobec tego, osoba z niepełnosprawnością może poruszać się przystosowanym pojazdem do jej potrzeb po drogach leśnych. Pamiętając o tym, że należy mieć przy sobie kartę parkingową dla osoby z niepełnosprawnością. Ten dokument upoważni Cię do wjazdu do lasu. Natomiast parkować można tylko w wyznaczonych miejscach.

Lasy dla osób z niepełnosprawnością Las bez barier

W 2017 roku powstał pilotażowy program pt. „Las dla wszystkich”, mający na celu udostępnić tereny leśne osobom z niepełnosprawnością. Pierwsze działania w tym kierunku podjęło Nadleśnictwo Gdańsk. Dzięki realizacji tego projektu zostaną dostosowane takie miejsca, do których wcześniej osoba z niepełnosprawnością nie miała dostępu. W okolicach Gołębiewa usuwano bariery, sprawiające problem w poruszaniu się osobom z dysfunkcjami. Poustawiano oznaczenia, utworzono odpowiednią drogę prowadzącą do tego terenu leśnego, udostępniono drogę pojazdom silnikowym, a także przygotowano miejsca parkingowe pod osoby z niepełnosprawnością[2]. Projekt jest współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Poprzez działania projektu leśnicy w dalszym ciągu będą wyznaczać nowe miejsca postojowe.

Lasy Państwowe dbają o likwidacje barier architektonicznych i umożliwiają wjazd samochodem przez osoby z niepełnosprawnościami. Oczywistą sprawą jest to, że z uwagi na krzywiznę terenu i górski charakter niektórych leśnictw nie jest możliwe dostosowanie wszystkich obiektów pod osoby z niepełnosprawnością. Natomiast, ważne jest to, że są podejmowane działania mające na celu ułatwić dostęp niektórych obszarów pod tę grupę turystów.

Opracowanie wpisu w ramach odbywanego Stażu: Weronika Apolinarek


[1] Ustawa o Lasach Państwowych z dnia 28 września 1991 r  https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19911010444/U/D19910444Lj.pdf (dostęp: 13.08.20240

[2] Ł. Plonus, Las bez barier, https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/las-bez-barier (dostęp: 13.08.2024)

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial