„Krótka historia rozumu” Leonarda Mlodinowa i „Atomowa przygoda profesora Astrokota” Dominica Wallimana i Bena Newmana zdobyły nagrody główne w konkursie „Mądra Książka Roku”, organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński i Fundację Popularyzacji Nauki im. Euklidesa.
Ogłoszenie wyników konkursu za 2016 r. odbyło się 20 kwietnia w Collegium Novum UJ w Krakowie.
"Ten konkurs to wspaniała sprawa. To jest niezwykle ważne pokazać ludziom, zwłaszcza młodym, że książka jest fascynująca, a jeszcze jak to jest książka o nauce, to pokazuje największe otwarcie, jakie może być u człowieka, otwarcie jego mózgu" – powiedział rektor UJ Wojciech Nowak.
Celem konkursu jest promocja książek, które przystępnym językiem opowiadają o złożonych sprawach, podsycają głód poznawania, inspirują do własnych poszukiwań i refleksji. Ideą przyświecającą organizatorom jest także motywowanie wydawców i autorów książek do dbania o najwyższy poziom literatury popularnonaukowej wydawanej w języku polskim.
"Krótka historia rozumu. Od pierwszej myśli człowieka do rozumienia Wszechświata" (ang. The Upright Thinkers) autorstwa fizyka Leonarda Mlodinowa została nagrodzona w kategorii najlepszej książki dla dorosłych. Publikację, wydaną przez Prószyński i S-ka, przełożył na język polski Sebastian Szymański. W książce autor próbuje się zmierzyć z pytaniami dotyczącymi nauki i naszego pojmowania rzeczywistości, zadaje też pytania, czy opracowane przez ludzi modele są kompletne i jak wielki jest Wszechświat.
„Atomowa przygoda profesora Astrokota” (Professor Astro Cat’s Atomic Adventure) fizyka Dominica Wallimana oraz pisarza i ilustratora Bena Newmana otrzymała nagrodę w kategorii najlepszej książki dla dzieci. Książkę, w przekładzie Jerzego Kowalskiego-Glikmana, wydał Entliczek. Publikacja – zdaniem komisji konkursowej – zabiera dzieci w fascynująca podróż po świecie fizyki i za pomocą prostego języka opisuje skomplikowane zjawiska fizyczne.
W konkursie przyznano także trzy wyróżnienia: nagrodę redaktorów serwisu Mądre Książki, nagrodę społeczności akademickiej UJ i nagrodę internautów.
Nagroda redaktorów serwisu Mądre Książki trafiła do Templa Grandina i Richarda Panka, autorów „Mózgu autystycznego. Podróży w głąb niezwykłych umysłów”, nagrodę internautów otrzymali Andrzej i Marta Goworscy za „Naukowców spod czerwonej gwiazdy”, a wyróżnienie społeczności akademickiej UJ odebrali Aleksandra i Daniel Mizielińscy za „Mapy. Obrazkową podróż po lądach, morzach i kulturach świata”.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl