Autor: szamanka
„Siła jest w Tobie” to książka o okresie Drugiej Dojrzałości, jak dr Preeti Agrawal nazywa lata poprzedzające menopauzę (okres premenopauzy) oraz menopauzę.
Menopauza to wypełniony siłą i dający wiele możliwości etap życia kobiety. Jeśli zainwestujemy czas w siebie i będziemy o siebie dbać, menopauza będzie dla nas wielkim darem. Zrównoważona kobieta jest w tym okresie pewna siebie, osiągnęła bowiem pewien poziom kompetencji w domu i w pracy, zna swoje słabe i mocne strony, zna siebie i ma wystarczająco dużo doświadczenia, by poruszać się po świecie z wiarą we własne możliwości.
To wspaniały okres w naszym życiu, kiedy możemy być co prawda słabsze fizycznie, ale z pewnością stajemy się zdecydowanie silniejsze emocjonalnie i duchowo.
Klasycznym medycznym terminem określającym menopauzę jest „niewydolność jajników”. Można jednak na sprawę spojrzeć inaczej i mówić o „spełnianiu się jajników”. Kobieta przez 30–40 lat produkuje komórki jajowe, znosi hormonalne wahania cykli miesięcznych, jest gotowa na posiadanie dziecka. Tyle lat wystarczy – powie większość kobiet w średnim wieku. Po tym okresie możemy pójść dalej, znaleźć dla siebie miejsce w świecie wolnym od odpowiedzialności związanej z płodnymi latami naszego życia. To czas otwarcia na podejmowanie ryzyka, na obudzenie w sobie pasji, poszukiwanie przygód, które pozostawiałyśmy na uboczu drogi życia, już w wieku 13–14 lat, kiedy to zaakceptowałyśmy kulturalny scenariusz napisany dla naszej płci i zwyczajnie odłożyłyśmy te marzenia na dalszy plan.
dr Preeti Agrawal– Ginekolog- położnik, dyplom lekarski uzyskała na Wydziale Lekarskim Medical College w Jaipur w Indiach. Odbyła liczne staże medyczne na całym świecie, m.in. w Odense, Bochum, Monachium, Kassel, Toronto, Londynie. Jest założycielką i prezesem Fundacji Kobieta i Natura. Dr Agrawal jest autorką popularnych książek adresowanych do kobiet w różnym wieku m.in. Kobieta i Natura; Odkrywam macierzyństwo; Siła jest w Tobie. Więcej informacji na: www.preetigin.pl
Chciałam też zacytować jej mądre słowa dotyczące współczesnej medycyny:
Tendencje w kulturze determinują, w co należy wierzyć a co ignorować. Żyjemy w epoce kultu techniki, nowoczesności. Wszelkie procedury medyczne opierają się na najnowocześniejszym sprzęcie technicznym. Wierzymy w naukę. Jest sporo kobiet, które uważają, że cięcie cesarskie jest lepszym i łatwiejszym rozwiązaniem niż poród naturalny. Chodzą do specjalistów, którzy ich w tych poglądach utwierdzają. Odnoszę wrażenie, że zbyt mocno uwierzyliśmy w skuteczność nowoczesnego sprzętu, farmaceutyków, natomiast z góry odrzucamy naturalne metody terapeutyczne. Wiele ludzi zaczyna jednak rozumieć, że tak pojmowana nowoczesność stała się pułapką współczesnej medycyny. Dzisiejsza medycyna zaczyna przypominać gospodarkę komunistyczną, której największym osiągnięciem było dzielne pokonywanie trudności, które sama wygenerowała…
I z tym mądrym cytatem Was zostawiam.