Majeranek

Majeranek ze względu na swój silny, korzenny smak oraz aromat, stał się cennym zielem przyprawowym. Zawarte w nim substancje (min.: olejki eteryczne, garbniki, rutyna) poprawiają trawienie oraz zapobiegają wzdęciom, dlatego chętnie wykorzystuje się go do przyprawiania tłustych i ciężkostrawnych potraw. Specyficzny aromat majeranku bardzo podnosi smak dań z grochu i fasoli oraz niektórych zup (np. grochówki, żurku). Suszone ziele jest też ważnym składnikiem pasztetów i kiełbas. Można nim również przyprawiać dania z drobiu (np. pieczone udka kurczaka) , tłuste pieczenie (np. wieprzowina, baranina), sosy i farsze mięsne.

W Europie, majeranek był tradycyjnym symbolem miłości. Używany przez Rzymian jako afrodyzjak, oraz był używany do rzucania zaklęć miłosnych. W średniowieczu był noszony na weselach jako znak szczęścia w postaci wieńca zwanego "górska radość". Był używany do warzenia piwa dopóki, nie zastąpił go chmiel. Dodawał aromat do wina zwanego Hipokras popularnego w czasach średniowiecznych.

Grecy majeranek szeroko stosowali aby leczyć obrzęk, drgawki, i zatrucia. Tradycyjnie był używany w herbacie, aby leczyć bóle głowy, katar, oczyścić zatoki oraz działa uspokajająco. Majeranek jest również używany aby złagodzić bóle brzucha i bóle mięśni oraz poprawiaj krążenie. Okazuje się, że mają dobre właściwości przeciwutleniające, z tłuszczami i pomaga zachować kolor karotenoidów.

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial