Polski start-up ParrotOne to inteligentna klawiatura dotykowa do komputera, przeznaczonej głównie dla osób niepełnosprawnych i seniorów oraz aplikacja mobilna.
Zalety inteligentnej klawiatury
Prace nad urządzeniem rozpoczęto w zeszłym roku. Klawiaturę ParrotOne będzie można podłączyć do niemal każdego urządzenia, w tym do komputera stacjonarnego czy laptopa.
Specjalna konstrukcja klawiatury pozwoli ograniczyć do minimum siłę potrzebną do naciskania klawiszy. Z kolei zintegrowany, oparty na sztucznej inteligencji system autosugestii słów i całych zdań (które będą pojawiać się na dotykowym wyświetlaczu OLED) pozwoli:
znacznie zmniejszyć liczbę ruchów potrzebnych do wprowadzenia treści w dowolnym programie – np. edytorze tekstu, kliencie poczty elektronicznej czy komunikatorze.
Aplikacja mobilna
ParrotOne rozwija swój pierwszy produkt, jakim jest aplikacja mobilna w formie komunikatora. Poza szyfrowanym kanałem komunikacji, aplikacja będzie oferować połączenie z popularnymi usługami, takimi jak wiadomości SMS, Gmail czy Facebook.
Gotowe dzieło
Twórcy mają już gotowy prototyp i planują udostępnienie finalnej wersji programu w trzecim kwartale tego roku.
Polski start-up powstał w 2015 r. Jego założycielem jest Piotr Lewandowski cierpiący na chorobę Charcota-Mariego-Tootha, która objawia się m.in.: osłabieniem mięśni.
ParrotOne zdobył główną nagrodę stowarzyszenia Integracja w kategorii:
„Aplikacje bez barier 2017″
wygrał konkurs StartTech na najlepszy startup ICT
zajął trzecie miejsce w konkursie Startup Hub Warsaw 17.
Startup jest również w gronie finalistów trwającego konkursu Startup Europe Awards 17, organizowanego przez Komisję Europejską.
Czym ParrotOne różni się od innych komunikatorów?
1. Ma wbudowany własny słownik i unikalny mechanizm oraz interfejs użytkownika. Pomaga łatwiej i szybciej wprowadzać tekst, pisać, osobom niepełnosprawnym ruchowo, a także i zdrowym ludziom.
2. Ma wbudowaną funkcję nauki języka, tłumacz, który pozwala bezbłędnie tłumaczyć wszystkie wyświetlane na ekranie podpowiedzi na język angielski. Wybieramy podpowiedzi po polsku, a wysyłamy po angielsku. W ten sam sposób osoba anglojęzyczna może tłumaczyć podpowiedzi na język polski. Z czasem pojawią się kolejne języki obce.
3. Można tworzyć własne słowniki od podstaw lub w oparciu o tłumaczenie wbudowanej bazy danych. Czyli, na przykład, da się przetłumaczyć wbudowany słownik na inny język obcy, a następnie udostępnić go innym. Społeczność może tworzyć własne słowniki i umieszczać w otwartym repozytorium. Nowe słowniki będziesz mógł możesz pobierać bezpośrednio z poziomu aplikacji.
4. W ParrotOne rozmowy są szyfrowane i na życzenie usuwane od razu po jej zakończeniu. W aplikacji nie ma reklam ani innych dodatków, które rozpraszają uwagę podczas pisania. Rozmowy ani dane użytkownika nie są przetwarzane. ParrotOne nie podsłuchuje, nie szpieguje, nie wymaga danych osobowych do rejestracji konta.
5. Nie wymaga instalacji, zmiany ulubionej aplikacji klawiatury na inną. Może współpracować z dowolną aplikacją klawiatury. Dzięki temu osoby niepełnosprawne ruchowo mogą nadal korzystać ze swoich ulubionych klawiatur. Jednocześnie otrzymując ułatwienie pisania z poziomu ParrortOne.
6. Ma niskie wymagania sprzętowe. Dlatego może pracować cały czas w tle, przy minimalnym wpływie na zużycie energii baterii. Dzięki temu z ParrotOne mogą swobodnie korzystać użytkownicy starszych smartfonów i tabletów.
7. Z poziomu ParrotOne będzie można opcjonalnie połączyć się z Facebook Messenger i wysyłać smsy. To kolejne ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.
8. W ParrotOne podpowiedzi można wybierać nie tylko z poziomu wiersza tekstowego nad klawiaturą, lecz przede wszystkim z podręcznego paska bocznego, który pokazuje na ekranie kilkanaście podpowiedzi do wyboru na raz. Podpowiedzi można przewijać.
9. W systemie pomocna, szczególnie dla osób niepełnosprawnych ruchowo, jest możliwość wyboru gotowych zdań. Naciskamy dowolną literę na klawiaturze i od razu możemy wybrać całe zdanie – to tylko 2 naciśnięcia ekranu. Poza tym znacznie łatwiej trafić palcem w zdanie niż wybierać słowa. Odpada trudność wiązana z wyborem polskim znaków.
10. ParrotOne nie zapamiętuje błędów ortograficznych czy literówek w pisanych słowach i zdaniach, co ma znaczenie w szczególności dla osób z ograniczoną sprawnością rąk i palców.
Wesprzyj ParrotOne
szczegóły: https://wspieram.to/parrotone
cuda techniki