Trudno sobie wyobrazić, żeby wszystkie roboty budowlane i remontowe zostały wstrzymane na okres jesienno-zimowy. Branża budowlana nie może sobie pozwolić na przestoje, dlatego również w tym czasie wykonuje się różne zadania, także te z użyciem podnośników koszowych. Żeby jednak praca na wysokości przebiegała sprawnie i była bezpieczna, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jakich?
Podnośniki koszowe wykorzystywane są głównie w branży budowlanej, ale nie tylko. Przydają się również do rozwieszania dekoracji okolicznościowych, bannerów i billboardów, montażu scen plenerowych, kręcenia ujęć do filmów lub seriali, tworzenia efektów specjalnych oraz prowadzenia prac konserwacyjnych i porządkowych, np. mycia okien, czyszczenia rynien, przeglądów technicznych instalacji czy ściągania sopli znajdujących się na dużych wysokościach.
Zwyżki mogą być używane wewnątrz obiektów i na zewnątrz, ale w tym ostatnim przypadku zanim uruchomi się maszynę, trzeba się upewnić, że warunki atmosferyczne pozwalają na bezpieczne korzystanie z niej. To szczególnie ważne w okresie zimowym, gdy temperatury są niskie i istnieje ryzyko nagłych opadów śniegu.
Jak przygotować podnośniki koszowe do pracy zimą?
Zimą należy również zadbać o odpowiednie przygotowanie podnośnika do pracy. Co to dokładnie znaczy? Jeśli wcześniej padał śnieg, trzeba odśnieżyć maszynę tak jak robi się to z samochodami osobowymi lub ciężarowymi.
Następnie powinno się upewnić, że nawierzchnia platformy, poręcze, stopnie i inne elementy nie są oblodzone. Jeśli znajduje się na nich lód, należy je dokładnie oczyścić, żeby osoba, która ma korzystać z platformy, była bezpieczna.
Później trzeba sprawdzić nierówności i upewnić się, że da się bezpiecznie przejechać na miejsce pracy. Czasami doły zostają częściowo przykryte śniegiem i stwarzają wrażenie równej powierzchni. Jeżeli operator w nie wpadnie, istnieje ryzyko zachwiania, a nawet przewrócenia maszyny, dlatego zawsze warto dobrze skontrolować teren wokół zwyżki.
Oprócz tego powinno się zadbać o odpowiednie wypoziomowanie podnośnika i skontrolować, czy układ podnoszenia działa poprawnie, a akumulator jest naładowany na tyle, że pozwoli na swobodne korzystanie z maszyny w założonym czasie.
Uwaga – w niskich temperaturach zmniejsza się pojemność akumulatora i bateria może się rozładowywać szybciej niż dotychczas. Trzeba to wziąć pod uwagę przy planowaniu prac i ładować akumulator wyłącznie w temperaturze powyżej 6 stopni Celsjusza, np. wewnątrz hali magazynowej.
Jak uniknąć nadmiernego wychłodzenia?
Dbanie o sprzęt do pracy na wysokości w okresie zimowym jest ważne, ale równie ważne będzie zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków zgodnych z przepisami. Pracodawca powinien pamiętać, że osoba, która pracuje na zewnątrz przy ujemnych temperaturach, musi: zostać wyposażona w ciepłe ubrania robocze, robić przerwy na rozgrzanie się i mieć dostęp do pomieszczenia o temperaturze min. 16 stopni Celsjusza, gdzie może przygotować posiłek. Kodeks Pracy reguluje te kwestie, żeby zmniejszyć ryzyko nadmiernego wychłodzenia pracowników.
Gdzie kupić lub wynająć ładowarki teleskopowe albo podesty ruchome? Sprawdź ofertę firmy Riwal, międzynarodowego dostawcy maszyn do pracy na wysokości: https://www.riwal.com/pl/
Artykuł sponsorowany