Podsumowanie Akcji: „Praca” Fundacji Integracja

Potrzebni od zaraz trenerzy, specjaliści ds. eksportu, kierowcy, copywriterzy i kucharze, ale też pracownicy ochrony i osoby mogące sprzątać. Tylko w lutym na portalu sprawniwpracy.pl zarejestrowało się około 50 nowych pracodawców, którzy zamieścili blisko 100 nowych ogłoszeń o pracę. W bazie portalu znajdują się także życiorysy kilku tysięcy chętnych do pracy kandydatów z niepełnosprawnością. Pracodawców poszukujących pracowników kandydatów chętnych do pracy Integracja łączy, na portalu rekrutacyjnym „Sprawni w pracy”.

Z danych GUS wynika, że w Polsce niezmiennie od wielu lat zaledwie co czwarta osoba z niepełnosprawnością jest aktywna zawodowo. Tymczasem w Unii Europejskiej zatrudnienia nie znajduje już co druga. 

W ramach „Akcji: Praca”, w lutym br. wraz z Czytelnikami portalu Niepelnosprawni.pl Fundacja Integracja szukała odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje. Czytelnicy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, wymienili szereg barier utrudniających zatrudnienie osób z niepełnosprawnością. Na pierwszym miejscu plasuje się podejście pracodawców do osób z niepełnosprawnością, którzy często proponują „pracę na czarno”, do tego na niskim stanowisku, niezależnie od kwalifikacji czy wykształcenia kandydata. Z drugiej strony pojawia się także lekceważący stosunek do pracy osób z niepełnosprawnością, nieodpowiednie wykształcenie czy też brak wsparcia dla osób już zatrudnionych w przedsiębiorstwie.

– Wskazywanie winy po stronie pracodawców może być pewnego rodzaju tarczą, za którą chowają się osoby z niepełnosprawnością – komentuje Prezes Integracji Piotr Pawłowski.  – Być może wciąż boją się podjąć pracę. Może nie są do tego przygotowane. Może nie trafiły na otwartych pracodawców, choć bez wątpienia z ich otwartością jest o wiele lepiej niż 12 lat temu. Być może ma to związek ze strachem przed utratą renty. Na tę sytuację wpływ ma wiele czynników, choćby to czy ktoś mieszka w mieście, czy na wsi. Bywa też, że zdobyte wyższe wykształcenie nie przystaje do potrzeb pracodawców. Niewątpliwie jednak ta sytuacja jest sygnałem dla rządzących, że należy nie tylko zadbać o zaspokojenie „głodu” pracodawców, lecz zmienić cały mechanizm wspierania aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością.

Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością to główny cel portalu sprawniwpracy.pl.

To miejsce kontaktu osób z niepełnosprawnością szukających zatrudnienia i pracodawców. Pracodawcy, którzy dołączają do portalu, podczas procesu rekrutacji otrzymują wsparcie ekspertów Integracji. Bogata jest również baza kandydatów do pracy, wśród których są ludzie o różnym wykształceniu, doświadczeniu, możliwościach i aspiracjach zawodowych. Ale oprócz ofert pracy i profili kandydatów, portal zawiera również wiele istotnych treści dla osób z niepełnosprawnością, podpowiada jak napisać CV, czy list motywacyjny.

– Kiedy podejmowałem decyzję, aby uruchomić portal Sprawni w pracy po 10 latach prowadzenia Centrów Integracja, przekonałem się, że osoby z niepełnosprawnością potrzebują takiego narzędzia, jakim jest portal rekrutacyjny – mówi inicjator i twórca portalu Sprawni w Pracy, prezes Fundacji Integracja Piotr Pawłowski. – Biorąc pod uwagę fakt, że pracownicy z niepełnosprawnością mieszkają w różnych miejscach, zarówno małych, jak i dużych  miastach, czy też wsiach, jest to niebywały potencjał, który w naszym kraju trzeba wykorzystać. Podobnie jest z firmami, instytucjami publicznymi czy firmami komercyjnymi, które też działają w każdej mniejszej lub większej miejscowości. Spotkanie obu stron jest możliwe dzięki portalowi sprawniwpracy.pl.

Projekt prowadzi Integracja. Profesjonalna, ogólnokrajowa organizacja pozarządowa, aktywnie działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością, ich rodzin i opiekunów, która powstała z inicjatywy Piotra Pawłowskiego. Fundacja Integracja od lat likwiduje bariery architektoniczne, cyfrowe i społeczne. Poprzez swoje działania doprowadza także do zmian prawa i świadomości społecznej. Prowadzi sieć Centrów Integracja oraz własną Infolinię, od ponad 22 lat wydaje Magazyn "Integracja" – największą tego typu bezpłatną publikacją w kraju, która dostarcza kompleksowej wiedzy z zakresu niepełnosprawności oraz przedstawia Czytelnikom bieżące sprawy i problemy środowiska. Poza tym prowadzi portal Niepelnosprawni.pl, realizuje program telewizyjny "Misja Integracja" i serwisy tematyczne np. sprawniwpracy.pl. Fundacja Integracja tworzy głośne kampanie społeczne, wybiera Człowieka bez barier, organizuje Wielką Galę Integracji oraz promuje Liderów Dostępności.

Partnerzy akcji „PRACA”: www.sprawniwpracy.pl i www.infopraca.pl

Inf.pras.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial