Premiera „7 grzechów głównych osób pełnosprawnych”.

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ zaprasza na uroczystą premierę projektu „7 grzechów głównych osób pełnosprawnych”, która odbędzie się 7 marca o godzinie 17.00 w Centrum Organizacji Pozarządowych w Koninie. Wystawa fotografii Mariki Sypniewskiej połączona będzie z promocją tomiku poezji Pauli Klamy. Dodatkowo będzie można posłuchać wierszy w interpretacji Andrzeja Seweryna. Wystawa odbywa się w ramach wydarzenia Konin Miasto Kobiet.

Uroczysty wernisaż wystawy fotografii „7 grzechów głównych osób pełnosprawnych” stanowi oprawę dla wierszy z tomiku pod tym samym tytułem. Zamierzeniem wydarzenia jest skierowanie uwagi uczestników na kwestię szeroko rozumianej dostępności kultury dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności (w tym dla osób niewidomych, niedowidzących, niesłyszących, a także z niepełnosprawnością ruchową). Autorzy pomysłu akcentując potrzebę uspołecznienia kultury, podejmują próbę wyjścia z nią poza mury instytucji zwyczajowo oferujących wydarzenia kulturalne.

Tematycznie projekt nawiązuje do 7 podstawowych wad ludzkich, jednak mankamenty charakterologiczne zostały przez autorki ukazane w innym ujęciu. Zarówno Paula Klama – autorka wierszy, jak i Marika Sypniewska – autorka fotografii działają jako aktywne wolontariuszki Fundacji PODAJ DALEJ i obserwują jej codzienność. Obie podkreślają, że wystawa ma pokazać, z jakimi problemami borykają się podopieczni Fundacji. Dlatego
w fotograficzno-lirycznych duetach zestawiły ich zmagania z podejściem do życia osób pełnosprawnych, które nierzadko nie doceniają tego, czym dysponują. – „7 grzechów” to wiersze, które powstały, aby pomóc osobom pełnosprawnym docenić życie, swój potencjał, zdrowe ciało i by sięgnąć marzeń…  Często wielu rzeczy nie zauważamy, nie doceniamy, zapominamy o swoich marzeniach… – podkreśla Paula Klama.

Autorki chcą nam uświadomić, że osoby z niepełnosprawnością, mimo wielu ograniczeń, pływają, latają na paralotni, grają w koszykówkę na wózkach i popełniają inne „szalone występki”, by niczego z życia nie uronić. Pełnosprawni zaś potrafią oddawać się pospolitemu lenistwu, nie dostrzegając własnych możliwości…

– Z myślą o potrzebach osób niedowidzących odpowiednio dostosowaliśmy rozmiar prezentowanych prac fotograficznych i wierszy, których – co ciekawe – będzie można wysłuchać w interpretacji Andrzeja Seweryna. Całe wydarzenie będzie tłumaczone na język migowy. Stworzyliśmy również specjalną stronę internetową www.7grzechow.org, na której można obejrzeć fotografie, przeczytać i odsłuchać wiersze, a także zamówić tomik poezji w wersji drukowanej lub brajlowskiej. – podkreśla Zuzanna Janaszek – Maciaszek, Prezes Fundacji PODAJ DALEJ.

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial