Program TRAKT dla ofiar wypadków komunikacyjnych

Uczestnicy oraz świadkowie wypadków komunikacyjnych, a także osoby, które straciły w takim wypadku bliskich mają szansę na bezpłatną psychoterapię u specjalistów z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. To trzecia edycja programu TRAKT.

Program – jak informują przedstawiciele UW w przesłanym PAP komunikacie – skupia specjalistów o największym w Polsce doświadczeniu w leczeniu pourazowego zaburzenia stresowego u ofiar wypadków komunikacyjnych.

 

Według prowadzonych na świecie badań u około jednej czwartej osób, które uczestniczyły w wypadku drogowym, mogą wystąpić różne trudności emocjonalne. U części z nich mijają one samoistnie. Czasami jednak przez wiele miesięcy, a nawet i lat po wypadku mogą powodować trudności w codziennym życiu. Takimi objawami może być m.in. lęk i unikanie sytuacji takich jak jazda samochodem, przejście przez jezdnię; problemy w relacjach z bliskimi; dyskomfort; nawracające niechciane wspomnienia; sny o wypadku czy obniżenie sprawności w pracy zawodowej.

 

Objawy te jako następstwo wypadku układają się w tzw. zespół stresu pourazowego PTSD. "W świetle licznych badań na świecie, leczenie PTSD przynosi wielu osobom ulgę i daje szansę na życie wolne od niepotrzebnych ograniczeń. Aby to stało się możliwe, konieczne jest wczesne rozpoznanie zaburzenia stresowego pourazowego" – napisano w komunikacie.

 

Osoby, które uczestniczyły w wypadku komunikacyjnym i zgłoszą chęć uczestnictwa w badaniach i leczeniu, przejdą badanie lekarskie i psychologiczne. U tych, u których zostanie potwierdzona diagnoza PTSD zostanie zaproponowane trzymiesięczne leczenie psychoterapią.

 

Dzięki programowi TRAKT, całość kosztów badań diagnostycznych i dwóch specjalistycznych metod psychoterapii pokrywana jest ze środków na badania naukowe. Oznacza to, że pacjent nie płaci za psychoterapię ani diagnozy lekarskie przed i po terapii.

 

Dzięki programowi już ponad 1000 osób z całej Polski uzyskało możliwość specjalistycznej diagnozy, a jeśli rozpoznano obecność PTSD – całkowicie bezpłatnego, specjalistycznego leczenia zespołu stresu pourazowego. Znakomita większość pacjentów, która ukończyła trzymiesięczną terapię z sukcesem, jest wolna od utrudniających życie objawów PTSD.

 

TRAKT realizowany jest Instytut Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego w ramach szeroko zakrojonego projektu badawczego PTSD: Diagnoza – Terapia – Profilaktyka.

 

W programie TRAKT pacjentom proponowane jest dziesięć sesji jednego z dwóch rodzajów terapii poznawczo-behawioralnej zorientowanej na traumę: psychoterapii metodą przedłużonej ekspozycji lub psychoterapii poznawczej. Psychoterapie „zorientowane na traumę” zakładają omówienie traumatycznego doświadczenia i pracę nad psychologicznymi konsekwencjami wypadku.

 

Terapie trwają 12 tygodni i wiążą się z cotygodniowymi sesjami trwającymi 90 minut, prowadzonymi przez wykwalifikowanego psychoterapeutę. Po ich zakończeniu osoby zapraszane są na niezależną diagnozę oceniającą skuteczność leczenia, która pozwoli na ocenę klinicznego stanu psychicznego pacjenta. W razie potrzeby proponowana jest modyfikacja i kontynuacja leczenia.

 

Ze szczegółami programu można zapoznać się na stronie www.wypadki-drogowe.pl

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial