Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo Tęcza jest autorem projektu „Poznaj, zrozum, zaakceptuj”, który obejmuje wielopłaszczyznową kampanię informacyjną o charakterze wizerunkowym oraz kulturalno – edukacyjnym.
Projekt prowadzony był w ramach trzech obszarów:
– Kampania informacyjnej na rzecz integracji osób niepełnosprawnych i przeciwdziałaniu ich dyskryminacji;
– Konkurs plastyczny, hasło przewodnie: „Ja i mój niepełnosprawny kolega, ja i moja niepełnosprawna koleżanka”;
– Konkurs fotografii amatorskiej, hasło przewodnie: „Zrozumieć niepełnosprawność”.
Głównym założeniem kampanii informacyjnej jest upowszechnienie wiedzy o możliwościach, potrzebach i ograniczeniach osób niepełnosprawnych (wiedzy dotyczącej niepełnosprawności), obalenie funkcjonujących stereotypów, a także przybliżenie podstawowych zasad Savoir – vivre dla i wobec osób niepełnosprawnych!”
O bohaterach kampanii przeczytacie wkrótce na naszym blogu.
Projekt „POZNAJ ZROZUM ZAAKCEPTUJ” jest odpowiedzią na wciąż niską tolerancję społeczną wobec osób niepełnosprawnych. Wynika ona przede wszystkim z braku wiedzy na temat możliwości osób niepełnosprawnych, ich problemów, trybu życia. Niewiedza ta jest przyczyną lęku przed nimi samymi.
Projekt jest ściśle związany z podnoszeniem wiedzy oraz aktywnością w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego zarówno w środowisku osób niepełnosprawnych, jak i w ich bezpośrednim otoczeniu.
Co w projekcie?
Kampania medialna przewidziana w niniejszym projekcie służy upodmiotowieniu tematu niepełnosprawności oraz szerzeniu wiedzy dotyczącej konkretnych dysfunkcji. Osoby niepełnosprawne – bohaterowie spotów, wywiadów będą prezentowani jako zwyczajni ludzie – ze swoimi potrzebami, uczuciami, marzeniami, osiągnięciami i zmaganiami z problemami życia codziennego – tak podobnymi do problemów osób pełnosprawnych, a jednak naznaczonymi dodatkowym ciężarem, związanym z posiadaną niepełnosprawnością.
Tło Projektu
Osoby niepełnosprawne stanowią ponad 15 proc. ogółu ludności UE. W Polsce jest ich przeszło 5,5 mln (dane Narodowego Spisu Powszechnego). W województwie zachodniopomorskim co 7 osoba jest osobą niepełnosprawną.
Mimo wysokiej liczebności populacji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie wciąż funkcjonują mylne stereotypy dotyczące ich funkcjonowania, potrzeb, możliwości. Nagminnie zdarza się, że są one postrzegane jako ludzie potrzebujący pomocy, niezdolni do samodzielnej egzystencji – godni pożałowania. Wynika to przede wszystkim z braku wiedzy i umiejętności wspólnego przebywania z osobą niepełnosprawną.
Bariery psychiczne u osób pełnosprawnych powodują dystans, który niejednokrotnie przejawia się zaniechaniem wszelkich prób nawiązania jakichkolwiek więzi społecznych z osobą niepełnosprawną. Jest to naturalna i uzasadniona psychologicznie reakcja – lęk przed tym, co obce. To, co nieznane, można jednak szybko oswoić.