Ogólnopolski projekt zajęć dogoterapii, prowadzony w pięciu szpitalach dziecięcych w całej Polsce w ramach projektu Fundacji "Dr Clown" i firmy Mars to pierwszy, cykliczny projekt tego typu w kraju, w ramach którego w szpitalach prowadzone są profesjonalne zajęcia Animal Asissted Activity z udziałem wyszkolonego psa połączone z Terapią śmiechem.
- W ramach współpracy Mars Polska z Fundacją Dr Clown, w pięciu polskich szpitalach prowadzone są zajęcia dogoterapii, z których dotychczas skorzystało ponad 400 małych pacjentów.
- Z inicjatywy Mars od lat prowadzone są zajęcia dogoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży w Zespole Szkół w Erminowie k. Sochaczewa oraz w przedszkolu integracyjnym.
- Przekazujemy karmę dla psów asystujących osobom niewidomym oraz poruszającym się na wózku inwalidzkim, w województwie mazowieckim.
- Około 300 tonrocznie pełnowartościowej karmy dla psów i kotów Mars Polska przekazuje przytuliskom i schroniskom w całej Polsce.
- Globalny program wolontaryjny firmy Mars – „Mars Volunteer Program” – pozwala każdemu Współpracownikowi Marsa spędzić do 2 dni pracy na działalności charytatywnej. 364 Współpracowników Marsa w Polsce poświęciło na rzecz potrzebujących zwierząt ok. 1420 godzin.
- 23 psy ratownicze i 5 psów przewodników jest nieprzerwanie od lat karmionych pełnowartościową, zbilansowaną karmą produkowaną przez firmę.
- Milion posiłków trafia do polskich schronisk, dzięki zaangażowaniu internautów w akcję charytatywną „Mam serce dla psa i kota”.
- Do Mars Incorporated należy również Centrum Żywienia Zwierząt Waltham – wiodąca instytucja naukowa i ekspert w zakresie żywienia zwierząt domowych oraz opieki nad nimi. Od 50 lat jako pionier i lider badań naukowych wyznacza nowe standardy na temat zdrowia zwierząt, ich samopoczucia i żywienia. Centrum, będąc w stałej współpracy z największymi na świecie instytutami naukowymi, stanowi merytoryczną podbudowę dla marek Mars Petcare takich jak WHISKAS®, PEDIGREE®, NUTRO®, TRILL®, CESAR®, SHEBA®, DREAMIES™, KITEKAT®, AQUARIAN®, WINERGY®, BANFIELD® Pet Hospital czy ROYAL CANIN.
24 listopada odbyła się konferencja, poświęconą projektowi dogoterapii w szpitalach dziecięcych.
Prelegenci
Małgorzata Głowacka
Lekarka weterynarii, specjalistka ds. żywienia w MARS Polska. Od 13 lat specjalizuje się w żywieniu i gastroenterologii psów oraz kotów. Współautorka podręcznika dla lekarzy i studentów weterynarii pt. „Podstawy żywienia psów i kotów”. Od roku 2005 współpracuje z Mars Polska. Prywatnie opiekunka 17-letniej suczki mieszańca Jody.
Katarzyna Dera
Specjalistka ds. Koordynacji CSR w Fundacji „Dr Clown”. Certyfikowana specjalistka ds. pracy z rodziną, mediatorka oraz trenerka grupowa, organizatorka warsztatów psychologicznych i pedagogicznych. W Fundacji „Dr Clown” zajmuje się koordynacją działań związanych ze współpracą z przedsiębiorstwami, wolontariatem pracowniczym i fundraisingiem a także szkoleniami.
Anna Mossakowska
Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Pełnomocniczka warszawskiego Oddziału Fundacji „Dr Clown”. Z Fundacją związana od 14 lat, najpierw jako wolontariuszka, od 9 lat zaś jako Pełnomocnik szkoli wolontariuszy z zakresu psycho-pedagogiki i klaunady oraz koordynuje działania „doktorów clownów” w Warszawie i okolicach. Jako „doktor clown” o pseudonimie Dr Bajka odwiedza z „Terapią śmiechem” podopiecznych – chore dzieci, osoby niepełnosprawne, osoby w kryzysach życiowych oraz seniorów.
Sylwia Ratajczyk
Z wykształcenia prawniczka i mediatorka oraz certyfikowana dogoterapeutka, z zamiłowania wolontariuszka szukająca swojego miejsca w wielu fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz potrzebujących. Od dwóch lat działa jako dogoterapeutka, gdzie wraz z psami Welwetem i Elmo – spanielami angielskimi niesie pomoc i radość chorym i zdrowym dzieciom. Od kilku miesięcy prowadzi w specjalistycznym Szpitalu Psychiatrycznym im. J. Babińskiego w Łodzi zajęcia z dogoterapii w ramach projektu Fundacji "Dr Clown" i firmy Mars.