Dziennik Gazeta Prawna przygotował ranking Zdrowia Polski, w którym przebadano miasta i powiaty pod kątem zaplecza medycznego, dostępności leczenia oraz stanu zdrowia mieszkańców. Wybrano 90 powiatów i 35 najzdrowszych miast w Polsce.
W badaniu uwzględniono trzy kategorie: potencjał zdrowotny (liczba szpitali, przychodni, poradni, ilość tomografów, RTG, aparatów USG, do przeprowadzania mammografii, zespołów ratowniczych i programów profilaktycznych prowadzonych przez samorządy dla swoich mieszkańców oraz liczba lekarzy i pielęgniarek przypadających na 1000 mieszkańców), ocena zdrowia mieszkańców (demografia, umieralność noworodków oraz jej przyczyny, odsetek zgonów na choroby układu krążenia, raka czy układu oddechowego) oraz dostępność badań (czas oczekiwania na podstawowe badania, na wizytę u pediatry, kardiologa, neurologa, stomatologa czy onkologa, dostępność do operacji oraz zabiegów: usunięcia zaćmy, wszczepienia endoprotezy, bajpasów, usunięcia trzeciego migdałka oraz czas przyjęcia do zakładu opiekuńczo-leczniczego).
W kategorii „dostępność badań” wśród miast, na drugim miejscu znalazł się Rzeszów, natomiast w ogólnym zestawieniu nasze miasto uplasowało się na trzecim miejscu w Polsce.
Trzy najzdrowsze powiaty znajdują się w Małopolsce. Pierwsze miejsce zajął, podobnie jak w pierwszej edycji rankingu, powiat tatrzański z siedzibą w Zakopanem. Mężczyźni dożywają tu ponad 75 lat, kobiety – ponad 82, podczas gdy w niektórych powiatach średnia życia mieszkańców jest o kilkanaście lat krótsza. Powiat tatrzański może pochwalić się również wyższym od średniej wskaźnikiem lekarzy przypadających na tysiąc mieszkańców. Całkiem dobrze działają tu również szpitale, które odnotowały dodatni wynik finansowy (tymczasem prawie 50 proc. zanalizowanych w rankingu szpitali przyniosło straty).
Drugie miejsce zestawienia "Dziennika Gazety Prawnej" zajął powiat gorlicki, trzecie zaś – powiat cieszyński.
W pierwszej trójce najzdrowszych polskich miast na prawie powiatu znalazł się Lublin (który zepchnął lidera pierwszej edycji rankingu – Kraków na czwarte miejsce), Olsztyn i Rzeszów.
źródło: www.rzeszow.pl, www.kobieta.onet.pl