Czego dotyczyła Konferencja w Starej Łubiance?
Konferencja skierowana jest do wszystkich zainteresowanych tematyką FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych). Zapraszamy rodziców i opiekunów dzieci z FASD, przedstawicieli pomocy społecznej i wymiaru sprawiedliwości, pracowników służby zdrowia, nauczycieli, pedagogów, psychologów, terapeutów, studentów medycyny, pedagogiki i nauk społecznych.
Jaki był cel Konferencji?
Celem wydarzenia jest poszerzenie wiedzy na temat FASD i budowanie odpowiedniego systemu wsparcia dla rodziców oraz dzieci, które zostały narażone na działanie alkoholu w okresie prenatalnym.
Program Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej
Zrozumieć FASD
- 9:00-9:40 – Rejestracja uczestników
- 9:40-10:00 – Uroczyste rozpoczęcie konferencji i powitanie gości.
- 10:00-10:40 – Wykład 1: FASD – powszechna, ale wciąż mało znana choroba. Polskie wytyczne diagnostyczne prof. dr hab. Robert Stanisław Śmigiel – specjalista z zakresu pediatrii, genetyki klinicznej, neonatologii i pediatrii metabolicznej, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych UMW, wybitny specjalista chorób rzadkich.
- 10:40 11:20 – Wykład 2: Wielowymiarowość interdyscyplinarność FASD – od diagnozy do terapii – dr n. med. Agata Cichoń – Chojnacka – psychiatra dzieci i młodzieży, terapeuta systemowy, kierownik Gdyńskiego Centrum Diagnozy i Terapii FASD – KEJA-MED.
- 11:20-11:40 – Przerwa kawowa
- 11:40 12:20. – Wykład 3: Szanse edukacyjno-rozwojowe dziecka z FASD – dr Katarzyna Kutek Sładek pedagog specjalny, logopeda, nauczyciel akademicki.
- 12:20 -13:30 – Wykład 4: Niewidzialne dzieci. Fascynacja – Aspiracja- Samotność…oczami praktyków dr Barbara Pietrzak- neurologopeda kliniczny, oligofrenopedagog, terapeuta integracji sensorycznej.
- Janusz Morawiec- Prezes Zarządu i Współzałożyciel Polskiego Instytutu FASD
- 13:30-13:50 – Przerwa kawowa
- 13:50 – 14:30 Wykład 5: Sytuacja życiowa dziecka z FASD z perspektywy rodzica – mgr Katarzyna Kałamajska – Liszcz – rodzic adopcyjny dzieci z FASD, Prezes Fundacji Doktora Liszcza.
- 14:30-15:00 – Gość specjalny – Katarzyna Liszcz – Moja codzienność z FAS redaktorka portalu „Rampa pokonujemy bariery”, autorka bloga Co-dziennik życia z FAS.
- 15:00 – Podsumowanie i zakończenie konferencji
Kilka słów o prelegentach
Prof. dr hab. Robert Stanisław Śmigiel – specjalista z zakresu pediatrii, genetyki klinicznej, neonatologii i pediatrii metabolicznej, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych UMW, wybitny specjalista chorób rzadkich.
dr n. med. Agata Cichoń – Chojnacka – psychiatra dzieci i młodzieży, terapeuta systemowy, kierownik Gdyńskiego Centrum Diagnozy i Terapii FASD – KEJA-MED, współautorka oraz propagatorka odbywającej się od 2017 roku kampanii społecznej „FAS – w trosce o dziecko”, której celem jest zwrócenie uwagi na skutki picia alkoholu przez kobiety ciężarne oraz przekonanie, że najlepszą profilaktyką jest abstynencja.
dr Katarzyna Kutek – Sładek – pedagog specjalny, logopeda, nauczyciel akademicki, praktyk w pracy z dziećmi z różnymi zaburzeniami.
dr Barbara Pietrzak neurologopeda kliniczny, oligofrenopedagog, terapeuta integracji sensorycznej, praktyk w pracy z dziećmi z różnymi zaburzeniami.
Janusz Morawiec – Prezes Zarządu i Współzałożyciel Polskiego Instytutu FASD. Przyjaciel Domów Dziecka (laureat nagrody Przyjaciel Dzieci 2019), długoletni praktyk w pracy z dziećmi chorymi na FAS/FASD,
mgr Katarzyna Kałamajska – Liszcz – rodzic adopcyjny dzieci z FASD, Prezes Fundacji Doktora Liszcza. W 2009 roku wraz z mężem Krzysztofem Liszczem za wszechstronną pracę na rzecz dzieci adoptowanych – zwłaszcza tych z uszkodzeniem mózgu i dotkniętych syndromem FAS otrzymali Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Za pracę na rzecz rodzin zastępczych i adopcyjnych odznaczeni zostali Złotym Krzyżem Zasługi RP. Współautorka publikacji na temat FASD: Jak wspomagać dziecko z FASD w edukacji, Biorę odpowiedzialność. Program profilaktyczno-edukacyjny.
Katarzyna Liszcz – redaktorka portalu „Rampa pokonujemy bariery”, autorka bloga Co-dziennik życia z FAS.
Relacja pani Paulina Stochniałek – Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego
Ostatnie gościnie dzisiejszej konferencji wywróciły świat do góry nogami i pokazały, że niemożliwe nie istnieje. Jesteście wielką inspiracją – dziękuję, że mogłam Was poznać! Rampa – Pokonujemy bariery
Tak napisała pani Paulina Stochniałek – Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego
Czy udział w konferencjach wzbogaca moje życie?
Zacznę od wiadomości , którą otrzymałam od Pani Agnieszki , uczestniczki konferencji:
,,Poznałam wczoraj przepiękną dziewczynę, Kasię. Życie jej nie oszczędzało, nawet zanim się urodziła. Mogła nie żyć, żyje. Mimo niepełnosprawności przekroczyła niejedną granicę. Dzięki naszemu wsparciu, może pokonać jeszcze ich dziesiątki. Mogłaby skupić się tylko na sobie, ale ciężko pracuje również na rzecz innych osób z niepełnosprawnościami. Warto ją w tym wspierać”
Wydarzenie to było okazja do podzielenia się rożnymi refleksjami. Spotkanie rozpoczęło się od nagrania z lokalną ekipa telewizyjną. Od razu ustawiła się kolejka, żeby zobaczyć nasza Milenę, reborna!
Następnie rozpoczęły się panele wykładowe. Prelegenci przybliżali różne tematy związane z FASD. Była też okazja do wypicia kawy i nawiązywania znajomości. Po ostatniej prelekcji udzielałam odpowiedzi na pytania, reprezentując Portal Rampa- Pokonujemy Bariery i miałam sposobność rozmowy z panią Paulina Stochniałek – Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Jest to otwarcie kolejnych możliwości na promocje wiedzy o zagrożeniach, jakie niesie picie alkoholu w ciąży. Nasze wystąpienia, moje i mamy, spotkały się z bardzo dużym, pozytywnym odzewem, tak więc jesteśmy zmotywowane i pełne nadziei!
Prelekcja Katarzyny Kałamajskiej – Liszcz
Zapraszamy Was do wysłuchania prelekcji mojej mamy na konferencji ,,Zrozumieć FASD” w Starej Łubiance. Dobrego oglądania!
Moje wystąpienie w Panelu dyskusyjnym
Zapraszam Was też do obejrzenia panelu dyskusyjnego, w którym brałam udział.
Relację z wydarzenia przygotowała Katarzyna Liszcz- asystentka redaktora Portalu Rampa Pokonujemy Bariery , prelegentka Konferencji Naukowej ,,Zrozumieć FASD”.