Relacja z Podkarpackiego Konwentu Regionalnego

10 października 2017 r. w Sali Konferencyjnej budynku Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie odbył się Podkarpacki Konwent Regionalny organizowany przez Fundację Aktywizacja oraz Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego.

 

Konwent zainaugurowało wystąpienie Marka Kaszy, przedstawiciela Fundacji Aktywizacja, Oddziału w Rzeszowie: „Prawa osoby z niepełnosprawnościami w miejscu pracy”. Prelegent przypomniał prawa osób z niepełnosprawnością oraz przedstawił statystyki zatrudniania ON. Omówił sytuacje naruszające zasady równouprawnienia w traktowaniu zatrudniania ON.

W dalszym programie Konwentu znalazły się zagadnienia wprowadzające w tematykę Podkarpackiego Konwentu Regionalnego.

Zadanie konwentów odbywających się w całej Polsce to konsultacje wytycznych dla Nowego Systemu Wsparcia. Agata Gawska Prezes Fundacji Aktywizacja, członkini Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych przy MRPiPS przypomniała zapisy z Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami. Przedstawiła Diagnozę ze Społecznego Raportu Alternatywnego, który pokazuje antyzatrudnieniowy niesprawiedliwy system rentowy oraz niską aktywność zawodową wśród ON.

Prelegentka przedstawiła postulaty w obszarze rynku pracy, które zostaną wystosowane do rządu, omówiła proponowane zmiany w dotychczasowych ustawach obowiązujących na rynku pracy. Jednym z proponowanych rozwiązań jest wpisanie do aktów prawnych Asystentów Pracy. Żadna ustawa nie gwarantuje też funkcjonowania na rynku Trenerów Pracy.

Następnie dyskutowano o postulatach na III Kongres Osób z Niepełnosprawnościami, który odbędzie się 25 października w Warszawie.

Hasło tegorocznego Kongresu to: „Za niezależnym życiem”.

Dyskusję o postulatach III Kongresu prowadziła Agata Gawska Prezes Fundacji Aktywizacja.

Głos w dyskusji zabrała Kierowniczka Warsztatów Terapii Zajęciowej, która podzieliła się doświadczeniami podopiecznych na otwartym rynku pracy. Przedstawicielka PFRON opowiedziała m.in. o procesie sieciowania WTZ i ZAZ-ów. Dyrektorka Muzeum Dobranocek w Rzeszowie opowiedział o doświadczeniach w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością na otwartym rynku pracy, przypominając, że w instytucjach budżetowych nie ma możliwości dofinansowania zatrudniania osób z niepełnosprawnością.

Panel dyskusyjny pn.: „Osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy – otwartym czy chronionym?” był moderowany przez Adama Hadława dyrektora Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Pierwsi zabrali głos podopieczni Fundacji Aktywizacja, opowiadając o swoich drogach zawodowych.

Następnie zabrała głos Prezes Fundacji Aktywizacja Agata Gawska, zwróciła uwagę na brak stabilności w pomocy osobom z niepełnosprawnością, na co wskazuje rynek pracy, który poszukuje takich osób i ich nie znajduje. Podkreśliła również potrzeby wspierania dedykowanego, skrojonego na miarę osób poszukujących pracy. Fundacja Aktywizacja 95% podopiecznych wprowadza na otwarty rynek pracy, z czego 97% osób ma umowę o pracę.

Kolejny głos w dyskusji wybrzmiał od prezesa Fundacji CONTIGO, przedsiębiorcy z trzydziestoletnim doświadczeniem w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością, który czerpał inspiracje do stworzenia Zakładu Aktywności Zawodowej podczas zagranicznych kontaktów. ZAZ prowadzony przez Fundację CONTIGO posiada salę rehabilitacyjną, lekarza zakładowego oraz zapewnia rehabilitację leczniczą w czasie pracy. Fundacja pozyskuje pracowników dzięki współpracy z WTZ-ami.

W dyskusji wyartykułowano również potrzebę budowania relacji wzajemności, czyli otwartości pracodawcy oraz braku roszczeniowości ze strony pracownika. Przypomniano też stereotypy funkcjonujące wśród pracodawców dotyczące zatrudniania ON, którzy kojarzą niepełnosprawność wyłącznie z niepełnosprawnością ruchową, zapominając, że to o wiele szerszy wachlarz pracowników.

Doświadczeniami dzieliły się również osoby z niepełnosprawnością obecne na sali.

Konkluzją tej części Konwentu była myśl, że nie jest istotne czy będzie to otwarty czy chroniony rynek pracy, najważniejsze jest, aby osoby z niepełnosprawnością mogły pracować.

W spotkaniu uczestniczył tłumacz języka migowego, a miejsce spotkania było dostosowane dla osób mających trudności z poruszaniem się.

Po zakończeniu części konferencyjnej konwentu odbyły się Targi Pracy dla osób z niepełnosprawnościami.

Wkrótce na Portalu będzie można zobaczyć efekty naszych spotkań z pracodawcami. Informacje będzie można znaleźć z zakładce: https://www.rampa.net.pl/blog/kategoria/praca-szukam-dam

Podkarpacki Konwent Regionalny został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial