W profilaktyce choroby Alzheimera ważny ruch, sen, aktywność

Aktywność fizyczna, intelektualna, społeczna, co najmniej 5 godzin snu na dobę, dbałość o stan naczyń krwionośnych – to sposoby pozwalające opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera lub poprawić stan cierpiących w początkowym stadium.

Mówili o tym eksperci podczas konferencji pt. "Choroba Alzheimera – czy można przed nią uciec?" w Katowicach. Jak podkreślali, dbałość o zdrowie człowieka należy rozpocząć jeszcze przed narodzeniem, kiedy jest w łonie matki.

 

"Zdrowa ciąża, zdrowa mama, zdrowe starzenie. Zdrowie to zasób, który budujemy od poczęcia – najpierw rodzice, dziadkowie, nasze otoczenie, a później my sami wpływamy na to, że narządy, którymi dysponujemy, zużywają się w innym tempie" – powiedział śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii dr Jarosław Derejczyk.

 

Przestrzegł m.in. przed dymem tytoniowym, wywołującym tzw. stres oksydacyjny, oraz dietą bogatą w kalorie, która napędza szybką przemianę materii. "Dbając o stan swoich naczyń w młodości, zmniejszamy szansę zachorowania na chorobę Alzheimera. Ważna jest też higiena snu, świadomość roli ruchu, leczenie depresji, która powoduje szybsze starzenie mózgu. Mózgi osób, które sypiają poniżej 5 godzin, również szybciej się starzeją. Mózg w ciągu całego dnia produkuje wiele różnych substancji, które muszą być z niego usunięte. Kiedy idziemy spać, w mózgu ruszają +zakłady oczyszczania miasta+, które usuwają białka nagromadzone w ciągu dnia. Skracając sen nie uruchamiamy systemu oczyszczania, mózg jest zanieczyszczony" – wyjaśniał dr Derejczyk.

 

Śląski konsultant w dziedzinie psychiatrii dr hab. Robert Pudlo przytoczył wyniki badania prowadzonego przez 2 lata w Finlandii na grupie 1260 osób w wieku 60-77 lat z wysokim ryzykiem otępienia (były to osoby o sprawności funkcji poznawczych wyraźnie niższej od oczekiwanej w stosunku do wieku).

 

Uczestników badania podzielono na dwie grupy – kontrolną i interwencyjną. Wszyscy byli regularnie badani i otrzymali informację na temat korzyści z aktywności fizycznej, intelektualnej, społecznej oraz zdrowej diety i potrzeby leczenia chorób układu krążenia, tyle że grupa interwencyjna – o wiele dokładniejszą.

 

Grupa interwencyjna miała treningi pod okiem fizykoterapeutów, a także trening funkcji poznawczych, odwiedziła też grupę chorych na chorobę Alzheimera. Okazało się, że uczestnicy obu grup po 2 latach usprawnili swoje funkcje poznawcze i ich szybkość, funkcje wykonawcze oraz pamięć, przy czym grupa interwencyjna osiągnęła znacząco lepsze wyniki, z wyjątkiem poprawy pamięci, gdzie różnica nie była duża. "Można więc uciec przed otępieniem, ale diabeł tkwi w szczegółach" – podsumował dr Pudlo.

 

Choroba Alzheimera to schorzenie o charakterze neurodegeneracyjnym. Choroba prowadzi do zaniku części struktur mózgowych. Skutkuje to utratą pamięci, mowy, zdolności rozumienia i oceny sytuacji, umiejętności liczenia. Chory staje się coraz mniej samodzielny, a w zaawansowanym stadium choroby staje się całkowicie zależny od wsparcia innych osób. Dostępne formy oddziaływania np. farmakoterapia i terapia psychospołeczna umożliwiają jedynie spowolnienie objawów choroby i złagodzenie jej przebiegu.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial