Polscy single to głównie osoby z pokolenia X, czyli urodzone między 1965 r. a 1980 r. – mówi PAP socjolog dr Julita Czernecka z Uniwersytetu Łódzkiego.
To głównie mieszkańcy dużych miast, którzy nieźle zarabiają, a singlami są przede wszystkim z wyboru.
– Jedni są singlami dlatego, że mówią "nie chcemy dłużej cierpieć, mieliśmy bardzo negatywne doświadczenia w swoich związkach, więc na razie chcemy żyć bezpiecznie, przewidywalnie". Ci najmłodsi, przed 30-tką mówią, że mają jeszcze sporo czasu na to, żeby założyć rodzinę, poznać partnera – twierdzi autorka m.in. książki "Wielkomiejscy single".
– Wśród singli są też tacy, którzy – jak mówi Julita Czernecka – przyzwyczaili się do życia solisty, a także romantycy, którzy wierzą w miłość od pierwszego wejrzenia, chcą spotkać takiego partnera jak w komediach romantycznych.
– I są tacy, którzy są zupełnie bezkompromisowi, czyli mają bardzo długą listę wysokich oczekiwań i właściwie umawiają się na randki tylko z tymi, którzy te oczekiwania spełniają – mówi dr Czernecka.
Z jej badań wynika, że większość z singli ceni bardzo takie wartości jak niezależność i wolność, ale obok tego cenią też wartości tradycyjne – posiadanie rodziny, dzieci. .
Według niej singlami są głównie osoby z pokolenia X, czyli urodzone między 1965 r. a 1980 r, ludzie którzy wchodzili na rynek pracy w latach 90. i na początku XXI wieku.
Ta praca zawodowa była bardzo dużą wytyczną. Dziś jest trochę inaczej.
– Dzisiaj kiedy mówimy o ludziach młodych, 20-letnich, studentach, to ja mam wrażenie, ze praca jest dla nich bardzo ważna, ale jednak najważniejszą wartością jest ich życie, jakoś tego życia, to, że mają związki, relacje, oni je bardzo cenią – ocenia ekspertka.
Źródło: www.kurier.pap.pl
Wielkomiejscy single – recenzja
fragm.:
Książka Julity Czerneckiej jest pracą socjologiczną. Równie interesująca co dla badaczy życia w pojedynkę będzie jednak dla samych singli. Oprócz przedstawienia analizy ich postaw oraz przyczyn wyboru singlowania oddaje im bowiem głos, pozwalając mówić o swoich radościach i problemach.
Książka została oparta na 60 wywiadach swobodnych (czyli aranżujących sytuację nieformalnej rozmowy, nie zorganizowanych wokół listy pytań, ale wokół luźno określonych problemów, na których temat badany ma wypowiadać się szczerze i nieskrępowanie).
Celem nie jest przełożenie doświadczeń badanych osób na ilościowe dane, ale opis ich postaw oraz stylu życia. Autorka często udziela głosu „obiektom” swoich badań; cytuje ich wypowiedzi obszernie, dzięki czemu mamy szansę nie tylko dowiedzieć się, co w życiu cenią najbardziej, ale i „usłyszeć” ich głosy.
http://strefasingla.pl/artykul/wielkomiejscy-single