Druk 3D może pomóc spełnić marzenia osób niewidomych. Przykładem może być historia niewidomej Miki z Como we Włoszech, która dzięki technologii druku 3D mogła poczuć jak wyglądał jej partner, kiedy był dzieckiem – informuje Marcin Niedzielski z firmy Zortrax.
Niewidomi borykają się z wieloma ograniczeniami, z których zwykle osoby widzące nie zdają sobie sprawy. Mają też niezwykłe, z perspektywy osób widzących, potrzeby. Tak było w przypadku Miki, niewidomej kobiety z włoskiego miasteczka Como, położonego niedaleko Mediolanu.
Kobieta na co dzień pracuje jako przewodnik w muzeum dla osób niewidomych i udziela się społecznie. Od kilku lat żyje w szczęśliwym związku z Domenico, który jest muzykiem. Wielkim marzeniem Miki było móc cofnąć się w czasie i poczuć, jak wyglądał jej ukochany, kiedy był dzieckiem.
Domenico postanowił znaleźć sposób, aby spełnić marzenie kobiety. Z pomocą przyszedł właściciel firmy, specjalizującej się w technologii 3D. Dzięki oprogramowaniu Z-Brush i wsparciu artysty Simone Rasettiego, udało im się stworzyć trójwymiarowy model twarzy Domenico, bazując na zdjęciu sprzed ponad 40 lat. Model został następnie wydrukowany w 3D na polskich drukarkach Zortrax M200.
Dzięki temu kobieta mogła poprzez dotyk wyobrazić sobie jak wyglądał mały Domenico.
Zortrax jest polskim liderem w dziedzinie druku 3D. Firma założona w Olsztynie stworzyła zintegrowane środowisko druku 3D obejmujące autorską drukarkę, oprogramowanie oraz filamenty (tworzywa wykorzystywane w procesie druku). Rozwiązanie to skutkuje wysoką niezawodnością oraz możliwością pełnej kontroli nad procesem wydruku. Produkty Zortrax pozwalają tworzyć funkcjonalne prototypy, modele i projekty, co skraca czas oraz obniża koszty wielu procesów biznesowych. Systemy druku 3D Zortrax mogą być stosowane przez firmy różnej wielkości, od dużych zakładów po małe i średnie przedsiębiorstwa, a nawet jednoosobowe pracownie.
Rozwiązania Zortrax rozwijane są od 2011 r. i spotykają się z uznaniem na całym świecie – firma zdobyła wyróżnienie w konkursie Design Alive Awards 2014, a drukarkę Zortrax M200 doceniła społeczność 3D Hubs przyznając jej tytuł najlepszego urządzenia typu plug&play. Zortrax był też pierwszym polskim projektem w serwisie crowdufundingowym Kickstarter, który zakończył się sukcesem.
Obecnie firma zatrudnia ponad 120 pracowników w kraju i na świecie, współpracuje z wieloma resellerami a także posiada pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie salon druku 3D – Zortrax Store w Krakowie. Zortrax nieustannie rozwija swoje produkty, kładąc szczególny nacisk na zastosowania druku 3D w transplantologii i biomedycynie.
http://infoon.pl/slider/wspomnienia-w-3d/