Uroczystą galę XI edycji konkursu "Lodołamacze" pod honorowym patronatem małżonki prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy, zorganizowano w czwartek 29 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Uhonorowano też firmy i instytucje, które przełamują uprzedzenia związane z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami.Statuetki przyznawano w trzech kategoriach: dla zakładów pracy chronionej, firm działających na otwartym rynku pracy oraz dla instytucji. W każdej były honorowane trzy miejsca.
W kategorii „Zakład Pracy Chronionej”
I miejsce i statuetkę „Lodołamacza” otrzymała rodzinna firma Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego „Orzech”.
II miejsce – Zakład Aktywności Zawodowej w Czarnem, który od 2007 roku zatrudnia pracowników z każdym stopniem niepełnoprawności w 3 działach: gastronomicznym, pralniczym i gospodarczo-technicznym.
III miejsce zajął zakład opakowań z tektury „JARPAK”.
W kategorii „Otwarty Rynek”
I miejsce i statuetkę „Lodołamacza” otrzymała firma Limatherm Components, zajmująca się produkcją komponentów do budowy aparatury kontrolno-pomiarowej, która zatrudnia 230 osób z niepełnosprawnościami, m.in. niewidomych, głuchych i głuchoniemych.
II miejsce zajęła produkująca farmaceutyki grupa Pelion S.A. – osoby z niepełnosprawnościami zatrudniane są w spółkach grupy na terenie całej Polski, na różnych stanowiskach, zarówno jako pracownicy fizyczni, jak i specjaliści.
III miejsce zajęła Aviva Sp. z o.o. – w której m.in. realizowany jest wewnętrzny program „Praca Bez Barier” oraz „Oczy Szeroko Otwarte”, wspierający aktywność zawodową osób z niepełnosprawnością.
W kategorii „Instytucja”
Nagrodę otrzymał Urząd Miejski w Koninie, który ma swoje Centrum Organizacji Pozarządowych, a w nim mieszkania treningowe, gdzie osoby z niepełnosprawnością uczą się samodzielności w życiu codziennym. W swej polityce kadrowej miasto Konin przekroczyło wskaźnik 6 proc. zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.
II miejsce zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, w której od lat podejmowane są działania na rzecz aktywizacji i integracji osób z niepełnosprawnością, a metody nauki dostosowywane do indywidualnych potrzeb studentów wynikających z niepełnosprawności.
III miejsce zajęło Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, oddział w Legnicy, które od wielu lat podejmuje działania związane z aktywowaniem środowiska osób z niepełnosprawnościami, wdraża programy stażowe i tworzy stałe etaty, zwiększa doświadczenie i szanse odnalezienia się na rynku pracy.
„Super Lodołamacza” przyznano Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu, wskazując, że podczas tegorocznych igrzysk w Rio polscy paraolimpijczycy zdobyli 39 medali i 10 miejsce w klasyfikacji medalowej.
„Lodołamacz Specjalny” otrzymała dziennikarka Martyna Wojciechowska za zaangażowanie w pomaganie ludziom na krańcach świata, a także Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”.
Konkurs „Lodołamacze”, organizowany od 2006 r., ma na celu przełamywanie uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością. Składa się z dwóch etapów: regionalnego i centralnego. Podczas pierwszego kapituły w całej Polsce wyłaniają finalistów regionalnych. Regionalni zwycięzcy poszczególnych kategorii biorą udział w centralnym etapie konkursu, w którym wybierani są ogólnopolscy laureaci. Organizatorem konkursu jest Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych założona przez POPON.