Czystek – czy warto stosować go regularnie?

W dobie rosnącej popularności żywności funkcjonalnej, czyli popularnych superfoods, takich jak nasiona chia (czyli szałwia hiszpańska), warto zwrócić uwagę na napar z czystka. Czystek to jedna z tych roślin leczniczych, której właściwości prozdrowotne zostały udowodnione licznymi badaniami. Czystek słynie z działania immunomodulującego, a w medycynie ludowej stosowany był jako remedium na stany zapalne i nieżyty pokarmowe. Czy czystek zasłużenie określany jest mianem jednego z najzdrowszych naparów?

 

Co kryje w sobie napar z czystka?

Listki czystka to prawdziwa skarbnica cennych składników odżywczych. Przede wszystkim wyróżnia się ogromną zawartością polifenoli, które posiadają wielki potencjał antyoksydacyjny. Ochrona przed szkodliwym wpływem wolnych rodników zapewnia skuteczną profilaktykę wielu chorób cywilizacyjnych, czyli chorób wynikających ze współczesnego, niezdrowego trybu życia. Polifenole spowalniają także procesy starzenia.

Inne cenne składniki odżywcze czystka to witaminy: C i E, beta karoten, a także minerały, zwłaszcza cynk. Taki koktajl odżywczy zapewnia wzmocnienie organizmu i działa silnie ochronnie i przeciwzapalnie. Włączenie naparu z czystka do codziennej diety przyniesie zatem wymierne korzyści zdrowotne. Jakie?

 

Czystek kontra wolne rodniki

Jak już wspomniano, czystek to doskonała, naturalna broń w walce z wolnymi rodnikami. Co to oznacza dla naszego zdrowia? Neutralizacja wolnych rodników gwarantuje skuteczną ochronę przed wieloma schorzeniami, z których najistotniejsze to:

– miażdżyca

– cukrzyca

– choroby neurodegeneracyjne

– zawał serca

 

Najbardziej znamienne wydaje się być ochronny wpływ naparu z czystka względem procesów nowotworzenia. Jako doskonałe źródło licznych antyutleniaczy, czystek ogranicza zachorowalność na wiele typów nowotworów. U podstaw nowotworzenia leżą mutacje DNA, spowodowane przez wolne rodniki, zatem ograniczenie tego niekorzystnego procesu zmniejsza zachorowalność na raka.

Walka z wolnymi rodnikami oznacza także nienaganny wygląd, zatem herbatka z czystka zadba o perfekcyjną kondycję skóry i włosów.

 

Czystek dla odporności organizmu

Czystek wykazuje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i antygrzybiczne. Udowodniono skuteczność czystka w łagodzeniu przebiegu infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza zapalenia płuc czy grypy typu A. W przypadku tej drugiej infekcji napar z czystka okazuje się być bardziej skuteczny niż popularnie stosowane leki antywirusowe. Czystek wskazywany jest ponadto jak skuteczny środek zapobiegający boreliozie – groźnej chorobie odkleszczowej. Zawarte w czystku olejki eteryczne ograniczają ukąszenia kleszczy i namnażanie krętków Borrelia burgdorferi. Podobne działanie czystek wykazuje względem wirusa opryszczki i półpaśca.

Czystek docenią także alergicy – napar z tego ziela łagodzi objawy alergii, wykazując działanie antyhistaminowe – analogiczne do działania leków na alergię, ale bez uciążliwych skutków ubocznych, takich jak senność i zaburzenia koncentracji.

 

Czystek jako naturalny kosmetyk

Picie naparu z czystka doskonale wpływa na kondycję skóry i włosów. Z jednej strony mowa o spowolnieniu procesów starzenia, a z drugiej – o łagodzeniu objawów wielu schorzeń skórnych. Mowa chociażby o:

– łupieżu

egzemie

– grzybicach skóry i paznokci

– łuszczycy

 

Ponadto czystek łagodzi przykry zapach potu, zatem stanowi naturalną i zdrową alternatywę dla antyperspirantu. Ponadto czystek wybiela zęby – wystarczy po umyciu zębów wypłukać jamę ustną naparem z czystka.

Czystek skutecznie radzi sobie z bardzo uciążliwą dermatozą – trądzikiem. Zarówno picie naparu, jak i miejscowe smarowanie nim zmian skórnych łagodzi objawy trądziku, co udowodnione zostało w badaniach klinicznych.

 

Jak przyrządzić napar z czystka? I jak często go pić?

Aby sporządzić napar z czystka, wystarczy zalać łyżkę stołową suszu czystka szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez 5 – 8 minut. Dla poprawy walorów smakowych można dodać trochę miodu lub soku  z cytryny.

Jak często należy pić czystek? Najważniejsza jest regularność – okazyjne picie czystka nie przyniesie pożądanych korzyści dla zdrowia. Optymalnie zaleca się picie 2 – 3 szklanek naparu dziennie przez dłuższy okres czasu. Już po miesiącu doświadczyć można detoksykacji organizmu z toksyn i metali ciężkich, a po trzech miesiącach – zauważalne korzyści dla zdrowia. Zalecane jest picie czystka maksymalnie przez rok, po czym zrobienie sobie kilkumiesięcznej przerwy. Poza regularnością w spożywaniu czystka, ważna jest także jakość naparu. W susz czystka warto zaopatrzyć się w sklepie zielarskim lub sklepie ze zdrową żywnością. Chodzi o to, by mieszanka zawierała suszone liście, a nie gałązki oraz aby susz był cięty, a nie mielony.

 

3 odpowiedzi do artykułu “Czystek – czy warto stosować go regularnie?

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial