Screen aplikacji MyTherapy

Samodzielna kontrola zdrowia za pomocą sterowania głosowego

O możliwości obsługi telefonu za pomocą wypowiadanych słów słyszał już prawie każdy, jednak na pewno nie jednego z was spotkało rozczarowanie podczas używania ulubionych aplikacji.

Aplikacje telefoniczne dla niepełnosprawnych

Samodzielna kontrola zdrowia. Telefon czytający na głos ciąg znaków, który mogą zrozumieć tylko programiści, brak reakcji asystenta głosowego przy dotykaniu ekranu, nie intuicyjność gestów w trybie dla niedowidzących, to częste uwagi kierowane do zespołów rozwijających aplikacje na smartphony.

Na szczęście sytuacja ta dynamicznie ulega zmianom – na lepsze.

Ciekawostką jest, że pierwsza maszyna zapisująca fonemy (pojedyncze dźwięki) powstała już w.. 1952 roku! Oznacza to, że wynaleziono ją równolegle z tak podstawowymi dzisiaj wynalazkami jak grill przenośny, kod kreskowy czy gazowane napoje dietetyczne! Już w tym samym roku poczyniono kolejne kroki i opracowana urządzenie rozpoznające pierwsze 10 cyfr języka angielskiego. Przez następne dziesięciolecia duże firmy (w tym IBM) pracowały nad ulepszaniem technologii rozpoznawania mowy, aby w latach 90’ rozpocząć masową produkcję tzn. słowników rozpoznających kilkadziesiąt tysięcy słów i to w czasie rzeczywistym. Dziś programy posiadają już miliony wyrazów ze wszystkich języków świata. Samodzielna kontrola zdrowia.

screen telefonu z aplikacją My Therape

aplikacja My Therape

Sterowanie głosowe ułatwieniem dla niepełnosprawnych

 

Przechodząc do drugiego tematu artykułu jakim jest zdrowie należy wspomnieć jak sterowanie głosowe oraz odczytywanie zawartości ekranu (voice-over) przyczynia się do poprawy sytuacji osoby niepełnosprawnej.

Po pierwsze jest ona w stanie używać wszystkich podstawowych funkcji smartphona oraz coraz większej ilości aplikacji.

Samodzielna kontrola zdrowia.

Kiedy zwyczajnie nie jesteśmy w stanie wystukać numeru, z którym chcemy się skontaktować, wystarczy wydać komendę i go „przeliterować” lub dotykać ekran, który podpowie nam na jakiej cyfrze trzymamy palec, a następnie ją potwierdzić.

Zapobiega to wykluczeniu społecznego i technologicznego osób niepełnosprawnych, pozwalając na łatwy kontakt z innymi osobami oraz bycie na bieżąco z internetowymi newsami.

Screen telefonu z aplikacją My Therapy

Przypomnienie o lekach

Aplikacja MyTherapy

Dodatkowo można pokusić się o wypróbowanie aplikacji MyTherapy – Przypomnienia o lekach, która pozwala na samodzielne kontrolowanie swojego stanu zdrowia.

Program jest w pełni przystosowany do obsługi przez osoby niepełnosprawne, a jego celem jest pomaganie chorym w przestrzeganiu zaleceń lekarza. Samodzielna kontrola zdrowia.

Jeżeli bierzemy tabletki, musimy mierzyć ciśnienie lub często wykonywać ćwiczenia fizyczne – aplikacja pozwoli nam pamiętać w jaki dzień i o jakiej godzinie nadeszła na to czas.

Samodzielna kontrola zdrowia. Proste do ustawienia powiadomienia oraz dziennik zdrowia pomagający w zapisywaniu wyników pomiarów daje pełną kontrolę nad swoją terapią.

Aplikację docenili naukowcy Uniwersytetu Charité Berlin, z których badań wynika, że aż 89% pacjentów używających MyTherapy zaczęło przyjmować swoje lekarstwa regularnie. Wcześniej było to zaledwie 50% chorych! Samodzielna kontrola zdrowia.

Autor: Michał Ratajewski

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial