HAL to tzw. szkielet zewnętrzny (egzoszkielet), w dosłownym tłumaczeniu zwany też „robotem który można nosić na sobie”. Swą nazwę wziął od angielskich słów hybrid assistive limb, czyli hybrydowa kończyna wspomagająca. Urządzenie łączy w sobie najnowsze osiągnięcia w dziedzinach: mechaniki, elektroniki, bioniki i robotyki – wchodzących obecnie w zakres cybernetyki.
Został zaprojektowany i zbudowany przez japońskiego inżyniera – prof. Yoshiyuki Sankaiego z Uniwersytetu Sukuba. Zrobotyzowany szkielet zewnętrzny nałożony na człowieka, daje mu dodatkową siłę i wytrzymałość. Człowiek który normalnie byłby w stanie unieść nie więcej niż 100 kg , przy pomocy HALa może zwiększyć tę barierę do 180 kg.
Egzoszkielet ten pomaga ludziom wykonywać zadania wymagające użycia dużej siły, czego normalnie bez zewnętrznej pomocy człowiek nie byłby w stanie dokonać. Został użyty w czasie wyprawy dwojga ludzi na jeden ze szczytów gór w Szwajcarii. Jednym nich był Seiji Uchidas – paraliżowany od pasa w dół, który był niesiony przez 33-letniego, doświadczonego alpinistę – Kena Noguchiego wyposażonego w nowoczesny szkielet zewnętrzny.
W obecnej wersji HAL to jeden z najnowocześniejszych systemów zwiększających siłę człowieka na świecie. Posiada wiele rodzajów czujników, m.in. czujniki zmiany kąta położenia, czujniki bioelektryczne, czujniki nacisku na podłoże oraz inne, monitorujące stan urządzenia i operującego go człowieka. W tylnej części robota znajdują się napędy, system pomiarowy, komputer, bezprzewodowa sieć LAN i zasilanie. Dzięki bateriom przymocowanym na poziomie talii, HAL jest kompletnym zrobotyzowanym systemem zdolnym do noszenia przez człowieka.
źródło: http://www.robertdee.pl/japonski-egzoszkielet-hal/