Medyczna marihuana jako lek na zespół Tourette’a

Choć na temat zespołu Tourette’a nadal krąży wiele błędnych informacji, badania naukowe przeprowadzone w ciągu ostatnich piętnastu lat sugerują, że osoby cierpiące na to zaburzenia, bardzo dobrze reagują, kiedy stosują medyczna marihuanę.

Czy marihuana może wyleczyć z zespołu Tourette’a?
Choroba ta dotyka około 1% populacji i choć nieznana jest jej przyczyna, to z roku na rok zapada na nią coraz większa liczba osób. Jak łatwo można się domyślić, opcje leczenia zespołu Tourette’a są bardzo niedoskonałe. Doktor Kristen R. Muller-Vahl, M.D., naukowiec z Wydziału Neurologii Akademii Medycznej w Hanowerze, w artykule wydanym w 2003 roku i zatytułowanym „Kannabinoidy redukują objawy zespołu Tourette’a” stwierdziła: „Obecnie leczenie zespołu Tourette’a nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów. Z tego powodu rośnie zainteresowanie nowymi metodami terapeutycznymi”. Dalej pisze: „Niepotwierdzone doniesienia mówią, że stosowanie marihuany może poprawić nie tylko kwestię tików, ale także problemy z zachowaniem u pacjentów cierpiących na zespół Tourette’a” („Expert Opinion on Pharmacology”, Wolumin 4, Nr 10, str. 1717-1725).

Muller-Vahl opisuje dwa badania kliniczne, które przeprowadziła w 2002 roku. Jedno z badań polegało na podaniu 12 pacjentom chorym na zespół Tourette’a dawki THC, a następnie, dwa tygodnie później, podaniu im placebo. 75% uczestników badania stwierdziło, że odczuło pozytywne działanie konopi. Drugie badanie stanowiło losową próbę składająca się z 24 uczestników, z których wszyscy byli dotknięci tikami nerwowymi na tle zespołu Tourette’a. Badanie to dowiodło, że Δ9-tetrahydrokannabinol (THC), podstawowy związek chemiczny znajdujący się w marihuanie, zmniejsza występowanie tików u wspomnianych pacjentów. Podczas obu badań nie zaobserwowano żadnych poważnych działań niepożądanych. Muller-Vahl sugeruje, że skoro leki najczęściej stosowane przy zespole Tourette’a nie przynoszą oczekiwanych skutków, jako opcje alternatywną należy rozważyć zażywanie medycznej marihuany.

Czytaj więcej na: http://www.royalqueenseeds.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial