Europejski Dzień Walki z Czerniakiem

12 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Czerniak jest najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry.

Europejski Dzień Walki z Czerniakiem to doskonała okazja, aby edukować społeczeństwo na temat zagrożeń, czynników ryzyka, metod profilaktyki, a także sposobów leczenia nowotworu, który jest przyczyną większości zgonów związanych z chorobami skóry. Czerniaki skóry są nowotworami złośliwymi o największej dynamice wzrostu liczby zachorowań. Zapadalność na czerniaka stale zwiększa się w okresie ostatnich dziesięcioleci. 

Prewencja

Oczywiście na pierwszym miejscu jest unikanie ekspozycji na słońce. Nie chodzi jednak o to, aby całkowicie się od niego izolować. Promienie słoneczne są nam potrzebne do wytwarzania w skórze witaminy D. Najbardziej szkodliwe jest krótkotrwałe wystawianie się na intensywne promienie słoneczne, a szczególnie niebezpieczne są poparzenia skóry.

Nie wystarczy jednak chronić się przed nadmiarem promieni słonecznych, na przykład stosując preparaty ochronne na skórę, nosząc kapelusze, okulary przeciwsłoneczne i odpowiednią odzież. Bardzo ważne jest, żeby regularnie konsultować się z lekarzem, przynajmniej raz w roku. Dobrze jest także obserwować własne ciało i regularnie sprawdzać, czy na naszym ciele nie pojawiły się nowe znamiona, a stare czy zmieniły swojego kształtu lub koloru.

Podczas samobadania należy kierować się zasadą ABCDE:
„A” (od asymmetry) oznacza, że podejrzana jest zmiana asymetryczna;
„B” (borders) wskazuje na poszarpane jej granice;
„C” (color) to zmiana różnobarwna, szczególnie czarna, szara, czerwona i mleczna;
„D” (diameter) sugeruje zbyt dużą średnicę, powyżej 5 mm;
„E” evolution” to zmiana gwałtownie się powiększająca.

 

www.choroby.senior.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial