Pierwsza huśtawka integracyjna

Jak bawią się na placu zabaw dzieci, które nie mogą chodzić? Czy zastanawiamy się nad tym? – Najprawdopodobniej nie, a jeśli nawet, to myślimy o tym niezwykle rzadko, a nasza wiedza w tej kwestii jest pewnie daleka od prawdy chyba, że ktoś w swojej rodzinie ma dziecko na wózku inwalidzkim. Dzisiejszy świat jednak coraz bardziej otwiera się na najmłodszych, obarczonych niepełnosprawnością. Gdzieniegdzie pojawiają się huśtawki dedykowane takim dzieciom, lecz ta, o której chcemy napisać okazuje się zupełnie wyjątkowa! Sprawia bowiem, że jest dostępna dla każdego – pełnosprawnego i z niepełnosprawnością.
Firma z powołaniem

Pytanie o możliwość godzenia potrzeb różnych użytkowników zadała sobie grupa osób zajmujących się na co dzień wdrażaniem urządzeń do rehabilitacji. Powstał projekt i go wdrożono. Huśtawka integracyjna TERMA jest inna niż te dostępne na rynku. Zaprojektowana została w taki sposób, aby jednocześnie mogli z niej korzystać użytkownicy pełnosprawni ruchowo i osoby na wózkach.
Sprzęt, który zbliża

Na platformie może znajdować się osoba na wózku z opiekunem lub rówieśnikiem. Gdy nikt na wózku się nie bawi, z urządzenia może korzystać trójka dzieci pełnosprawnych ruchowo. W miarę indywidualnych możliwości osoba na wózku może korzystać z huśtawki samodzielnie.

Konstrukcja daje możliwość kontaktu z osobą niepełnosprawną podczas zabawy razem lub asystowania/nadzorowania spoza huśtawki, z łatwym, nieograniczonym zabudową dostępem.
Cena rynkowa to 15 tys. zł netto + 23% VAT.
Instrukcja obsługi

Najazd na podjazd zaleca się tyłem. Następnie po dojechaniu do oparcia należy zamontować pas zabezpieczający i wyhamować wózek. Kolejna czynność to podniesienie podjazdu przy pomocy dźwigni i tym samym zwolnienie huśtawki. Zabawa odbywa się poprzez odpychanie od relingów umieszczonych po obu stronach platformy. Oprócz huśtania, czynność ta wpływa również na wzmocnienie kończyn górnych. Zabawa może odbywać się samodzielnie lub z udziałem opiekuna. Z huśtawki mogą również korzystać dzieci pełnosprawne. Testy prototypu urządzenia można obejrzeć pod odnośnikiem:

 

Pierwsza huśtawka integracyjna firmy TERMA została zamontowana w grudniu 2015 r. na terenie siłowni zewnętrznej, zorganizowanej przez Fundację „Maja”, prowadzącą Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Biologicznej 1 w Gdańsku-Kokoszkach.

Obiekt ma służyć przede wszystkim podopiecznym Domu, z których połowa porusza się na wózkach oraz wszystkim, którzy będą chcieli spędzić czas na powietrzu. Oficjalne otwarcie dopiero nastąpi. Jednak już można korzystać z zamontowanych urządzeń.
Dołącz się do rozpropagowywania idei!

Twórcy huśtawki integracyjnej TERMA szukają ośrodków dla dzieci z niepełnosprawnością, przedszkoli, urzędów miast i gmin, stowarzyszeń i fundacji – wszystkich, którzy mogą pomóc upowszechnić ideę placów zabaw bez barier i pokazać, jak ważny to cel.
Firma prowadzi kampanię crowdfundingową mającą na celu uruchomienie i rozpopularyzowanie projektu na szeroką skalę.

Więcej dowiedzieć się na ten temat można klikając ten link: https://polakpotrafi.pl/projekt/hustawka-integracyjna

 

Jeśli chcesz, żeby każde dziecko, bez względu na stan sprawności, miało dostęp do wspólnej zabawy, nie bądź obojętny na ten apel.

 źródło: www.dzieciniepelnosprawne.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial