W Polsce jest ponad 3 miliony osób z niepełnosprawnościami. Podczas pandemii Fundacja Avalon wspiera takie osoby organizując zajęcia rehabilitacji online oraz doposażając mieszkańców DPS-ów i ZOL-i w środki ochrony osobistej. Działania są skuteczną odpowiedzią w walce z najpilniejszymi potrzebami OzN.
Skutkami rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa szczególnie dotknięte są osoby z niepełnosprawnościami. Brak dostępu do rehabilitacji, niedoposażenie placówek opieki całodobowej i konsekwencje zapaści gospodarczej mają bezpośredni wpływ na ich zdrowie i życie. W odpowiedzi na te problemy Fundacja Avalon zorganizowała dwutorową pomoc w ramach projektu #aktywnizavalon. Na jej kanałach social media powstał cykl zajęć rehabilitacyjnych i treningów kondycyjno-siłowych dostosowanych do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Na portalu Helpuj.pl zorganizowano zbiórkę, z której fundusze zostaną przeznaczone na zakup materiałów ochrony osobistej.
W ponad 800 domach opieki całodobowej mieszka 80 tysięcy osób, w tym nasi podopieczni. Takie placówki często znajdują się w małych gminach, które nie są w stanie udźwignąć sytuacji związanej z koronawirusem. Przez niedoposażenie w środki ochrony osobistej stają się ogniskami zakażeń. W Hiszpanii i Francji zmarła 1/3 mieszkańców ośrodków opieki całodobowej. Na świecie ponad połowa przypadków śmiertelnych spowodowanych chorobą wywołaną przez zakażenie koronawirusem dotyczy osób przebywających w odpowiednikach domów pomocy społecznej[1]. Nie chcemy podobnego scenariusza w Polsce, dlatego musimy działać – mówi Łukasz Wielgosz, Pełnomocnik Zarządu Fundacji Avalon
Zorganizowana w ramach projektu #aktywnizavalon zbiórka przynosi pierwsze efekty. Z zebranych do tej pory funduszy powstały pierwsze paczki z maskami, kombinezonami, przyłbicami, rękawiczkami oraz płynami dezynfekującymi. Jeszcze w kwietniu Fundacja Avalon dostarczy je do najbardziej potrzebujących placówek. Można pomóc na różne sposoby, wpłacając darowiznę na portalu Helpuj.pl, wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 75 165 lub przez działanie. Pomagają również podopieczni Fundacji Avalon. Jeden z nich zorganizował akcję „Łyso Ci koronawirusie”, w której zobowiązał się do ogolenia głowy, jeśli uda mu się zebrać 2500 zł na pomoc mieszkańcom DPS-ów i ZOL-i.
Z doniesień KiF-u wiem, że już 2 miliony pacjentów oczekuje w kolejce na zabiegi z fizjoterapeutami. W Fundacji Avalon odwołaliśmy ponad 1600 godzin rehabilitacji. Brak rehabilitacji i ruchu dla osób z niepełnosprawnościami przynosi negatywne skutki w postaci deficytu kondycyjnego, przykurczów mięśniowych, pogorszenia się stanu zdrowia i zmniejszenia odporności. Dlatego też zdecydowaliśmy się zorganizować kompleksowe zajęcia rehabilitacyjne prowadzone przez naszych fizjoterapeutów. Dostępne dla wszystkich nieodpłatnie – komentuje Łukasz Wielgosz, Pełnomocnik Zarządu Fundacji Avalon.
W ramach projektu #aktywnizavalon realizowanych jest 15 zajęć dla osób z niepełnosprawnościami w każdym tygodniu. W tym ćwiczenia usprawniające, wzmacniające, poprawiające równowagę, zajęcia zumby dla osób poruszających się na wózkach, wstęp do nordic walking, panel z logopedą, relaksacja prowadzona przez psychologa oraz ćwiczenia oddechowe. W ofercie znajdują się również treningi kondycyjno-siłowe prowadzone przez zawodników rugby na wózkach oraz ambasadorów projektu Avalon Extreme. Misją Fundacji jest tworzenie kompleksowej i ciekawej oferty zajęć zachęcających do podejmowania aktywności fizycznej. Wszystkie zajęcia oferowane przez Fundację dostępne są na jej oficjalnych profilach w mediach społecznościowych.
Naszym priorytetem jest to, aby w czasie ogólnopolskiej akcji #zostanwdomu stan zdrowia osób z niepełnosprawnościami nie uległ pogorszeniu. Dzięki aktywności fizycznej pod okiem fizjoterapeuty pacjenci będą potrzebowali trzy razy mniej czasu na powrót do stanu wyjściowego – dodaje Łukasz Wielgosz.
Każdego dnia na facebookowym fanpage’u Fundacji publikowany jest plan zajęć rehabilitacyjnych i treningowych. Ponadto, transmisje ze wszystkich przeprowadzonych zajęć dostępne są na facebookowych profilach Fundacji Avalon i projektu Avalon Extreme.
Kryzys gospodarczy i zwolnienia z pracy wpłyną również na wysokość darowizn i środków zebranych z 1% podatku. Już teraz w Fundacji Avalon odnotowano o 50% mniej wpływów dla beneficjentów. Nasi podopieczni będą mieli mniej środków na leczenie i rehabilitację. Dlatego Fundacja Avalon będzie kontynuowała darmowe treningi online dla osób z niepełnosprawnościami.
Więcej informacji:
https://avalonextreme.pl/ https://www.facebook.com/AvalonExtremeSports/
[1] Według raportuMortality associated with COVID-19 outbreaks in care homes: early international evidence