Jakie warunki powinna spełniać winda dla osób niepełnosprawnych?
Windy dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim to platformy pionowe, które różnią się od windy do transportu osób w pełni sprawnych ruchowo. Windy mają za zadanie w bezpieczny sposób przetransportować osobę poruszającą się na wózku na dowolną kondygnację. Skutecznie likwidują bariery architektoniczne, które na co dzień spotyka na swojej drodze osoba niepełnosprawna ruchowo. Oprócz samych wind istnieje szereg rozwiązań, które mogą okazać się pomocne w pokonaniu schodów przez osobę starszą lub poruszającą się wózku inwalidzkim.
Gdzie może być zamontowany podnośnik pionowy, platforma schodowa, a gdzie krzesełko schodowe?
Podnośniki pionowe dla osób niepełnosprawnych, jak widna VIMEC typ E07 powodują, że osoba poruszająca się na wózku staje się samodzielna. Podnośnik pionowy może być zamontowany w budynku mieszkalnym, miejscu użyteczności publicznej czy w innym budynku, gdzie może stać się pomocny w pokonywaniu barier architektonicznych.
Windy dla niepełnosprawnych, które znajdziesz w naszej ofercie to urządzenia przeznaczone do transportu osób niepełnosprawnych i osób sprawnych fizycznie. Montaż wind odbywa się zarówno zewnątrz budynku, jak i w jego wnętrzu. Podnośniki pionowe zewnętrzne są wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne.
Platformy schodowe – przekazujemy przemyślane rozwiązania osobom niepełnosprawnym
Drugim urządzeniem są platformy schodowe, które należą do rozwiązań pozwalającym osobom niepełnosprawnym usprawnienie ich funkcjonowania. Urządzenie te niesie pomoc osobom, których blokują schody wewnątrz budynku i z zewnątrz budynku, a przy tym nie zajmują dużo miejsca. Platformy schodowe poruszają się po dowolnym torze jazdy i charakteryzują się wysoką jakością oraz nadają się do budynków użyteczności publicznej takich jak urzędy, przychodnie czy szkoły, gdzie ich użytkowanie jest okazjonalne.
Krzesełka schodowe – urządzenia w przestrzeni publicznej i prywatnym domu
Kolejnym urządzeniem spełniającym potrzeby osób niepełnosprawnych oprócz platform schodowych i dźwigów osobowych są krzesełka schodowe. Wyposażone są one w krzesło, które porusza się po własnym torze zamocowanym do schodów. Ułatwiają przemieszczanie osób niepełnosprawnych, w tym osób z lekkimi niepełnosprawnościami i innymi trudnościami ruchowymi oraz osób starszych. Krzesła schodowe mogą również być montowane z zewnątrz oraz wewnątrz budynku.
Jak powinna być wyposażona platforma dźwigowa w tym winda Vimec typ E07?
W przypadku osób niepełnosprawnych winda powinna być indywidualnie dopasowana do osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim, osób niewidomych lub tych z innymi niepełnosprawnościami. Wysokość podnoszenia winna być odpowiednia do konstrukcji budynku mieszkalnego i budynków użyteczności publicznej. Należy zadbać także o dostępność dźwigu osobom opiekującym się potrzebującymi, a także w razie awarii- serwisantom.
Dla osób niepełnosprawnych urządzenia takie, jak winda Vimec typ E07 powinny spełnić kilka standardów, a mianowicie:
- w mieszkaniach i domach powierzchnia przed wejściem do podnośnika pionowego musi wynosić 1,6m, by osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim mogła swobodnie manewrować,
- w kabinie windy należy zainstalować poręcz i lustra, które zwiększają pole widzenia w przypadku wjazdu na podnośnik platformowy tyłem,
- podłoga w kabinie windy powinna być wykonana z tworzywa antypoślizgowego,
- w dźwigu osobom poruszającym się o lasce lub na wózku inwalidzkim musi być założone naturalne światło,
- dźwięki, kolory i przyciski w podnośniku pionowym winny być dobrane dla osób niedosłyszących, niedowidzących, niewidomych i starszych.
Jakie warunki powinna spełnić platforma schodowa?
Platforma przyschodowa może mieć nawet wymiary dostosowane do przewozu osoby na skuterze elektrycznym. Wielkość podestu platformy dobierana jest indywidulanie. Te windy schodowe ułatwiają funkcjonowanie osób niepełnosprawnych poprzez montaż ich toru jezdnego wzdłuż schodów. Platforma schodowa to wysokiej jakości urządzenie, a do montażu niepotrzebne jest spełnienie wygórowanych wymogów budowlano- architektonicznych, przy czym trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej szerokości schodów dla potrzeb ewakuacji w przypadku pożaru. Aby umożliwić osiąganie osobom niepełnosprawnym wyższych kondygnacji, potrzebujemy jedynie:
- schodów,
- szerokości korytarza nie mniejszej niż 138 cm,
- dostępu do zasilania.
Jakie warunki powinno spełnić krzesełko schodowe?
Podobnie, jak podnośnik platformowy, do montażu krzesełka schodowego potrzebujemy jedynie schodów. Aby pomóc w budynku osobom poruszającym się o lasce lub w lekki sposób osobom niepełnosprawnym ruchowo, montujemy na schodach szynę, na której zakładane jest krzesełko schodowe. Jedynym elementem, który wymagany jest przy montażu krzesełka, stanowi gniazdko elektryczne, które umożliwi podłączenie zamontowanego kompletnego krzesełka do sieci i dalej przewożenie osoby siedzącej na nim w górę i w dół.
Ile kosztuje winda dla niepełnosprawnych?
Platforma dźwigowa, podnośnik platformowy, winda VIMEC typ E07, czy krzesełko schodowe to niezaprzeczalnie windy ułatwiające osobom niepełnosprawnym pokonanie schodów.
Jednak koszt likwidacji barier, w przypadku niepełnosprawnych użytkowników wind i innych urządzeń dźwigowych, zależny jest od wielu czynników. To, ile kosztuje winda, platforma schodowa, czy krzesełko schodowe będą, kształtowały takie aspekty, jak wymiary samego urządzenia oraz jego osprzętu czy wyposażenia, a także warunki, które pozwalają na montaż urządzenia.
Oferujemy rozwiązania osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim
Jeśli chcesz poznać cenę urządzenia dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych, które pozwala osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim pokonanie schodów, zajrzyj do nas – Windy dla niepełnosprawnych Autoro.
Wiele osób niepełnosprawnych znajduje dzięki nam odpowiedź na likwidację barier architektonicznych. Oferujemy windy i spełniamy potrzeby osób niepełnosprawnych. Znajdziesz u nas szereg nowoczesnych rozwiązań, dostosowując koszt likwidacji barier do budynku i potrzeb osób poruszających się przy pomocy wózków inwalidzkich.
Artykuł sponsorowany
Pingback: Naprawa Windy dla Niepełnosprawnych Warszawa